W ubiegłym tygodniu (26.08) oficjalnie został odebrany II etap realizacji Podziemnego Przejścia Turystycznego, polegający na zaprojektowaniu, wykonaniu i montażu elementów aranżacji przestrzeni na wystawy stałe o charakterze muzealnym. Tę część unijnego projektu od kwietnia (podpisanie umowy TUTAJ) realizowało konsorcjum firm: TRIAS AVI Sp. z o.o. z Warszawy oraz „Marcin Pietuch FABRYKA DEKORACJI" z Krakowa. Wykonawcy, dzięki współpracy ze specjalistami - scenografem, naukowcami, archeologiem, osobami zajmującymi się rekonstrukcjami, zadbali o najdrobniejsze szczegóły w odtworzenie np. kuchni mieszczańskiej z zapleczem kuchennym (XVI-XVII w.), czy sali przypominającej o słynnych na całą Europę jarmarkach jarosławskich. - Czerpaliśmy ze źródeł XVI-XVIII wieku opisujących życie codzienne mieszczan. Na przykład na półkach kredensu zobaczymy naczynia wiernie odtworzone na podstawie zachowanych fragmentów sprzed wieków, odnalezionych w Jarosławiu i okolicach. Część tych oryginalnych też została wyeksponowana w podziemiach - mówi Joanna Kociuba, archeolog z Muzeum-Kamienicy Orsettich, odpowiedzialna za nadzór merytoryczny wystroju PPT. O wszystkich ciekawostkach ukrytych w podziemnych salach będą opowiadać zwiedzającym przewodnicy, o części dowiemy się też sami obsługując multimedialne ekrany.
Finalny efekt aranżacji jedenastu sal pod kamienicami Rynek 4, 5 i 6 został sprawdzony 26 sierpnia. W odbiorze II etapu zadania uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji, wykonawcy prac, projektanci, osoby odpowiedzialne za nadzór inwestorski i merytoryczny.
Podziemne Przejście Turystyczne to część projektu pn. „Jarosław-Użgorod: wspólna inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miasta partnerskich" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 2mln 62 tys. EUR, z czego aż 90% - 1 mln 856 tys. EUR, to dofinansowanie z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa.
Więcej o PPT - TUTAJ