Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W trosce o ekologię

Współpraca partnerska nie ogranicza się jedynie do turystyki, kultury czy promocji. Mer Jaworowa na Ukrainie Witalij Domaszowec poinformował o zagrożeniu, jakie może spowodować ewentualne przedostawanie się wody z ogromnego zbiornika, który powstał po wyrobisku kopalni siarki w tym mieście.

Sprawą zainteresowały się władze miasta Jarosławia i7 marca 2007 r. dokonały wizji w terenie. Burmistrzowie Andrzej Wyczawski, Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg wraz z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarosławiu Aleksandrem Kozikiem i Zbigniewem Mazurem zapoznali się z aktualną sytuacją. Pobrane próbki wody pozwolą na bieżącą analizę i podjęcie działań zabezpieczających zatrucie rzeki Szkło, która jest prawym dopływem Sanu. Więcej informacji na stronie www.wyczawski.pl.

Umowa o współpracy z Jaworowem została podpisana 2 czerwca 2006 r. w dziedzinie inwestycji gospodarczych, budownictwa, kultury, oświaty, infrastruktury, turystyki i sportu, ochrony zdrowia, ekologii oraz imprez prezentujących dorobek współpracujących miast.

Już w listopadzie 2001 r. odbyło się seminarium zorganizowane przez Państwowy Urząd Ekologii i Zasobów Naturalnych we Lwowie, podczas którego przedstawiciele Jaworowskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Górniczo - Chemicznego "Siarka" poinformowali stronę polską m.in. o zamierzeniach dotyczących sposobu zagospodarowania wyrobiska po wydobyciu siarki, nieczynnej już kopalni w Jaworowie.

Przedsiębiorstwo wydobywało rocznie około 2,8 mln ton siarki metodą odkrywkową z dalszym wzbogacaniem oraz metodą podziemnego wytapiania. W roku 1994 wydobywanie zawieszono. Po eksploatacji siarki pozostało wyrobisko o powierzchni około 1200 ha, co łącznie z terenem zajętym pod zwałowiska mas ziemnych, instalacje, składowiska odpadów poflotacyjnych tworzy ok. 8.000 ha terenów zdegradowanych. Eksploatacja złóż siarki rodzimej w kopalni "Jaworów" doprowadziła do poważnego zachwiania stosunków wodnych.

Zofia Krzanowska
rzecznik prasowy burmistrza
(16.03.2007 | aktualizacja 30.11.2007 11:14)
Burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski i mer Jaworowa Witalij Domaszowec
Burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski i mer Jaworowa Witalij Domaszowec
Pobranie próbek wody ze zbiornika pozwala na monitoring zawartości szkodliwych substancji
Pobranie próbek wody ze zbiornika pozwala na monitoring zawartości szkodliwych substancji
"Najlepiej sprawdzić osobiście sytuację w Jaworowie" -uważa burmistrz Wyczawski
"Najlepiej sprawdzić osobiście sytuację w Jaworowie" -uważa burmistrz Wyczawski
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31