W ramach akcji uczniowie jarosławskich szkół gimnazjalnych, ich rodzice oraz nauczyciele otrzymają materiały dydaktyczne traktujące o negatywnych konsekwencjach dla osób eksperymentujących z dopalaczami. Uczniowie będą informowani z czego składają się dopalacze i dlaczego są tak groźne. Rodzice dowiedzą się o przyczynach sięgania przez młodych ludzi po dopalacze oraz poznają sposoby na skuteczną rozmowę z dzieckiem o narkotykach.
Nauczyciele otrzymają scenariusze lekcji, dzięki którym będą mogli przeprowadzać ciekawe i nieszablonowe zajęcia profilaktyczne o dopalaczach. Ponadto treści zawarte w materiałach profilaktycznych zostaną uzupełnione przez audycje edukacyjne, które dostarczą dodatkowych argumentów przeciw dopalaczom.
Realizatorami akcji są Wydział Spraw Społecznych i Obronnych wspólnie z Wdziałem Oświaty Urzędu Miasta Jarosławia.
Jednocześnie w ramach kampanii lokalnej „Uzależnieniom mówimy NIE", we wrześniu i październiku br. będą odbywały się prelekcje informacyjno-ostrzegawcze, przeznaczone dla uczniów II klas gimnazjalnych, których przedmiotem będą zagrożenia wynikające z wczesnej inicjacji alkoholowej i narkotykowej wśród młodzieży. Pogadanki zostaną przeprowadzone przez pracowników Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu. Etapem finałowym będzie organizacja turnieju wiedzy, związanego z tematyką uzależnień, w którym wezmą udział przedstawiciele poszczególnych szkół. Kampania „Uzależnieniom mówimy NIE" realizowana jest od 2009 r., a jej koordynatorem jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.