Zasadniczym celem konkursu jest popularyzacja twórczości jarosławskiego poety o bogatym dorobku literackim, a także rozwijanie i pogłębianie wiedzy o mieście i regionie. Inicjatorem tej formy promocji twórczości Jerzego Hordyńskiego jest Antoni Maria Kraus - krewny poety. Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego w tym roku miał swoją czternastą odsłonę. Tym razem interpretowane były nie tylko wiersze Jerzego Hordyńskiego, ale również Mateusza Pieniążka, poety i prozaika, autora m.in. Legend o Jarosławiu.
Do udziału w eliminacjach zgłosiło się 50 uczestników; 16 w kategorii twórczość własna, 30 w kategorii recytacja, a 4 zdecydowało się spróbować swych sił w poezji śpiewanej. Z pośród nich zostali wybrani najlepsi. Tych najlepszych poznaliśmy 23 października, podczas finały wydarzenia.
A oto laureaci XIV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego...
Kategorii recytacja:
Wśród uczniów gimnazjów I miejsca nie przyznano.
Wyróżniono II miejscem ex aequo: Kingę Tkaczyszyn i Gabrielę Szydłowską. Obie uczennice z Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Jarosławiu.
Dwa III miejsca zajęły: Agnieszka Bąk i Jakub Dobosiewicz - oboje z Niepublicznego Gimnazjum „Morawa" w Przemyślu.
Wyróżnienie przyznano Gabrieli Ługowskiej z Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Jana III Sobieskiego w Lubaczowie.
W kategorii szkół ponad gimnazjalnych nagrody przyznano:
I miejsce Magdalenie Zarembskiej z Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.
II miejsce ex aequo Laurze Bogusławskiej z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie i Ewie Szpyt z Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie.
III miejsca równorzędne otrzymali: Kamil Linek z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie oraz Małgorzata Stopyra z Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie.
Wyróżnienia przyznano Aleksandrze Jakubowskiej z Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu, Danielowi Mazurkiewiczowi z Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie oraz Izabeli Krubnik z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie.
Kategoria poezja śpiewana:
I miejsce Oliwia Czubocha z Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.
II miejsce Katarzyna Wygnaniec z Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu.
Wyróżnienie przyznano Edwardowi Szylerowi z Jarosławia.
Kategoria twórczość własna:
Nagrodami i wyróżnieniami uhonorowano następujące utwory i ich autorów:
Spośród uczniów gimnazjów nagrodzeni zostali:
I miejsca nie przyznano.
II miejsce - za wiersz „Święte mury" otrzymała Anna Gawlikowska z Gimnazjum Nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Jarosławiu.
III miejsca i wyróżnień nie przyznano.
Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych nagrodzono:
I miejsce otrzymała Katarzyna Mielnikiewicz z II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu za wiersze: „Zgrzyt" i wiersz bez tytułu.
II miejsce przyznano Klaudii Magdzie z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu za wiersz „Taka jest prawda".
III miejsce równorzędne zajęli: Gerard Józefowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu za wiersze: „Próżność" i „ALPH" oraz Jakub Zarzecki z Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu za całokształt twórczości.
Jury wyróżniło twórczość:
Kornela Binowskiego z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, który nadesłał wiersze: „Dylemat" i „Los" oraz Laurę Bogusławską z Młodzieżowego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie za wiersz „Pamiętam".
W kategorii poetów dorosłych:
I miejsce przyznano Andrzejowi Ziobrowskiemu z Nowej Huty za wiersze: „Powietrze" i „Parów".
II miejsce zajęli: Henryk Grymuza z Jarosławia i Krzysztof Wojdyła z Warszawy.
Nie przyznano III miejsca ani wyróżnień.
W podsumowaniu 14. edycji konkursu uczestniczyli: burmistrz Waldemar Paluch, Grzegorz Moskal - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Tadeusz Słowik - wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia, radni: Antoni Lotycz (przewodniczący Komisji Oświaty) oraz Jolanta Korbut; Bogdan Wołoszyn - dyrektor Wydziału Oświaty UM, Dariusz Jasiewicz - prezes Stowarzyszenia Miłosników Jarosławia, Elżbieta Tkacz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu, Konrad Sawiński - naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu, przedstawiciele komisji konkursowych oraz uczestnicy konkursu.
Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry, Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Promocji, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu.