23 i 24 października atrium klasztoru oo. Dominikanów w Jarosławiu było miejscem interdyscyplinarnego spotkania wybitnych naukowców, zaproszonych do udziału w ogólnopolskiej konferencji pn. „Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Jarosławiu: dzieje, ludzie, sztuka". O sanktuarium - jego historii, wystroju, wyposażeniu i konserwacji, księgozbiorze, kulcie piety, roli zakonu, czy bractwach i stowarzyszeniach mówili historycy, historycy sztuki i konserwatorzy z kilku ośrodków badawczych - Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, czy Rzeszowa.
Dwudniowe wydarzenie pozwoliło zainteresowanym poznać bliżej to wyjątkowe miejsce, i razem ze specjalistami zwiedzić bazylikę. W otwarciu konferencji uczestniczył burmistrz miasta Waldemar Paluch, który przywitał prelegentów w naszym mieście i zaprosił do zwiedzenia zabytków. Najważniejsze założenia konferencji przedstawił o. Tomasz Gałuszka - dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego w Krakowie. Podkreślił, że spotkanie w Jarosławiu ma szczególny wymiar, ponieważ wpisuje się w wielkie obchody 800-lecia zakonu dominikanów, które 7 listopada oficjalnie zostaną zainaugurowane w Rzymie. - Ta konferencja pokazuje bardzo dobrze charyzmat naszego zakonu, przeżywania dominikańskości, gdzie studium od zawsze było jednym z najważniejszych elementów.(...) Jest przełomowym momentem w badaniach historycznych nad jarosławskim sanktuarium - mówił o. T. Gałuszka. Nad przebiegiem konferencji przez dwa dni czuwał o. Marek Miławicki - wicedyrektor ds. ekonomii DIH w Krakowie.
Wygłoszone referaty zostaną zebrane w formie tomu studiów nad naszym sanktuarium, który mamy nadzieję, w przyszłości będzie mógł służyć badaczom i zachęci do podjęcia się zadania opracowania monografii tego miejsca.
Organizatorzy konferencji: Klasztor oo. Dominikanów w Jarosławiu, Dominikański Instytut Historyczny w Krakowie, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Urząd Miasta Jarosławia.
Program konferencji dostępny poniżej w załączniku. Więcej informacji o jubileuszu zakonu na www.800.dominikanie.pl