Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Stop spalaniu śmieci!

Rozpoczął się sezon grzewczy. Problemem, który powoduje coraz większe zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale naszego zdrowia i życia, jest spalanie odpadów w domowych piecach i spalarniach. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami, które w formie ulotek trafią do wszystkich mieszkańców.
Fragment ulotki informacyjnej, która będzie dostarczana mieszkańcom.
Fragment ulotki informacyjnej, która będzie dostarczana mieszkańcom.
Fragment ulotki przygotowanej przez Straż Miejską.
Fragment ulotki przygotowanej przez Straż Miejską.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków i jest to 10% wszystkich zgonów mieszkańców Unii. Dla setek tysięcy zanieczyszczone powietrze jest powodem złego samopoczucia, chorób i zmniejszonej odporności organizmu. Aby to zmienić ważne jest zwiększenie świadomości, że spalanie śmieci to zły nawyk i pozorna oszczędność. Nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia dla tej praktyki, tym bardziej że opłaty za odbiór odpadów naliczane są od liczby osób w danym gospodarstwie domowych, a nie od ilości „produkowanych" odpadów.

Ważne! Proces spalania w domowych piecach i spalarniach odbywa się w niskich temperaturach (200 - 500oC), z czym wiąże się zwiększona emisja zanieczyszczeń do atmosfery i gleby oraz powstawanie toksycznych oparów. Najgroźniejsze to: dioksyny, furany, tlenki węgla, tlenki azotu, dwutlenki siarki, metale ciężkie (rtęć, kobalt, ołów, nikiel, selen, kadm), chlorowodory, cyjanowodory, steryny, pył i inne związki. Są one szczególnie groźne dla układu oddechowego człowieka, powodują zwiększoną ilość zachorowań na nowotwory, alergie i choroby oczu.

Społeczna odpowiedzialność oraz wiedza powinny stać się najważniejszymi motywami prowadzącymi do zmiany naszego podejścia odnośnie spalania śmieci. Dlatego podejmowanych jest szereg proekologicznych akcji. Jedna z nich, „Kochasz dzieci - nie pal śmieci" była przykładem aktywnego włączenia się Jarosławia w ogólnopolską akcję prowadzoną przez Fundację Ekologiczną Arka. Profilaktyka, edukacja młodego i uświadamianie starszego pokolenia to przykłady kierunków działań, które będą prowadzone, aby przyniosły wymierne efekty.

Dla przypomnienia! Obowiązują prawne regulacje dotyczące zakazu palenia odpadów. Przepisy zdecydowanie zabraniają stosowania tego procederu. Z ustawy o odpadach wynika, że palenie śmieci możliwe jest tylko w spalarniach odpadów. Zgodnie z art. 191 tejże ustawy każdy kto, termicznie przekształca odpady poza spalarnią lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 000 zł. Natomiast jeżeli w wyniku spalania odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia, lub pogorszenie stanu powietrza sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 kodeksu karnego. Karą wówczas jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska pozwala jednostkom gminnym na przeprowadzenie kontroli. Jej utrudnianie i uniemożliwianie stanowi przestępstwo opisane w art. 225 § 1 kodeksu karnego. Z uwagi na konieczność dokonania wyspecjalizowanych badań organ kontrolujący ma możliwość korzystania z pomocy ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Kancelaria Burmistrza Miasta
(15.11.2015 | aktualizacja 15.11.2015 14:19)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31