Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków i jest to 10% wszystkich zgonów mieszkańców Unii. Dla setek tysięcy zanieczyszczone powietrze jest powodem złego samopoczucia, chorób i zmniejszonej odporności organizmu. Aby to zmienić ważne jest zwiększenie świadomości, że spalanie śmieci to zły nawyk i pozorna oszczędność. Nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia dla tej praktyki, tym bardziej że opłaty za odbiór odpadów naliczane są od liczby osób w danym gospodarstwie domowych, a nie od ilości „produkowanych" odpadów.
Ważne! Proces spalania w domowych piecach i spalarniach odbywa się w niskich temperaturach (200 - 500oC), z czym wiąże się zwiększona emisja zanieczyszczeń do atmosfery i gleby oraz powstawanie toksycznych oparów. Najgroźniejsze to: dioksyny, furany, tlenki węgla, tlenki azotu, dwutlenki siarki, metale ciężkie (rtęć, kobalt, ołów, nikiel, selen, kadm), chlorowodory, cyjanowodory, steryny, pył i inne związki. Są one szczególnie groźne dla układu oddechowego człowieka, powodują zwiększoną ilość zachorowań na nowotwory, alergie i choroby oczu.
Społeczna odpowiedzialność oraz wiedza powinny stać się najważniejszymi motywami prowadzącymi do zmiany naszego podejścia odnośnie spalania śmieci. Dlatego podejmowanych jest szereg proekologicznych akcji. Jedna z nich, „Kochasz dzieci - nie pal śmieci" była przykładem aktywnego włączenia się Jarosławia w ogólnopolską akcję prowadzoną przez Fundację Ekologiczną Arka. Profilaktyka, edukacja młodego i uświadamianie starszego pokolenia to przykłady kierunków działań, które będą prowadzone, aby przyniosły wymierne efekty.
Dla przypomnienia! Obowiązują prawne regulacje dotyczące zakazu palenia odpadów. Przepisy zdecydowanie zabraniają stosowania tego procederu. Z ustawy o odpadach wynika, że palenie śmieci możliwe jest tylko w spalarniach odpadów. Zgodnie z art. 191 tejże ustawy każdy kto, termicznie przekształca odpady poza spalarnią lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 000 zł. Natomiast jeżeli w wyniku spalania odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia, lub pogorszenie stanu powietrza sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 kodeksu karnego. Karą wówczas jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska pozwala jednostkom gminnym na przeprowadzenie kontroli. Jej utrudnianie i uniemożliwianie stanowi przestępstwo opisane w art. 225 § 1 kodeksu karnego. Z uwagi na konieczność dokonania wyspecjalizowanych badań organ kontrolujący ma możliwość korzystania z pomocy ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.