W Jarosławiu, 2 kwietnia 2007 r., radni minutą ciszy uczcili Honorowego Obywatela Miasta. Złożono kwiaty pod tablicami w Sali Narad i na budynku Ratusza. Przez cały dzień stawiano znicze i lampiony w miejscach poświęconych Janowi Pawłowi II.
W godzinach wieczornych ulicami miasta przeszli wierni rozważając Drogę Krzyżową. Reprezentanci wszystkich stanów, zawodów i parafii nieśli krzyż, prowadzili rozważania i śpiew. Dokładnie o godz. 21.37 - w godzinie śmierci Ojca św. - wierni zatrzymali się przed bramą b. opactwa ss. Benedyktynek. Przyniesione znicze zostały umieszczone przy krzyżu ozdobionym wizerunkiem Najwybitniejszego z Polaków.
W dniach 1 i 2 kwietnia br. na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu wystawiono spektakl poświęcony Wielkiemu Papieżowi. W programie zatytułowanym "Zostań z nami Ojcze Święty" wystąpili soliści Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowani przez Wiktora Maruta, zespoły taneczne UFO, Fleksiki i Fleks przygotowane przez Izabelę Marciniszyn. Scenografię do spektaklu przygotował Paweł Sroka, a reżyserią widowiska zajął się Wiktor Marut. Program składał się z utworów muzycznych przeplatanych deklamacją i układami choreograficznymi w wykonaniu zespołów tanecznych.
Również przez dwa dni (1 i 2 kwietnia br.) uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 w ciekawy, chwilami nawet zabawny sposób wspominali Wielkiego Rodaka. Mottem wieczoru słowno - poetyckiego był wiersz zmarłego niedawno poety ks. Jana Twarowskiego "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…". "Zatrzymaj się na chwilę, to przemijanie ma sens" - zachęcali gimnazjaliści. Dyrektor Anna Chuchla zapewniła, że rocznica śmierci Papieża na stałe wpisała się w kalendarz Szkoły. Program przygotowali nauczyciele: Magdalena Makowska, Waldemar Wałecki, o. Rafał Rudnicki, zaś dekorację opracowała Beata Czerwińska.
Wydarzeniem muzyczno - religijnym, który wkomponowany został w obchody 2. rocznicy śmierci Jana Pawła II i modlitw o jego beatyfikację był koncert STABAT MATER w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Ligi Boccherini był kompozytorem włoskim, ale znaczną część życia spędził w Hiszpanii, stąd Hiszpanie uznają go także za swojego twórcę. Kompozytor był współtwórcą gatunku, jakim jest kwartet smyczkowy, a na bazie kwartetu powstała kompozycja Stabat Mater. Tego wieczoru mieliśmy okazję usłyszeć oryginalne wykonanie utworu, tj. w małej obsadzie: Kwartet Prima Vista (poszerzony o kontrabas) w składzie: Krzysztof Bzówka - skrzypce, Józef Kolinek - skrzypce, Dariusz Kisieliński - altówka, Jerzy Muranty (wiolonczela), Paweł Pańta - kontrabas oraz solistka Opery Kameralnej w Warszawie Justyna Stępień. Muzyka przybliżała nam tajemnicę męki Pana Jezusa i roli Matki Bożej w historii zbawienia i w ostatnich godzinach ziemskiego życia Jezusa. Wykonawcy stworzyli odpowiednią atmosferę wprowadzając nas w zadumę właściwą Wielkiemu Tygodniowi.
Wcześniej w Publicznym Gimnazjum Nr 1 zorganizowana została wystawa filatelistyczna, o której mogą Państwo przeczytać na stronie http://www.jaroslaw.pl/cms_news/index.php?id_msg_pk=658.
Natomiast pod koniec miesiąca (27-29 kwietnia br.) godz. 18.00 w kinie "Ikar" MOK zostanie wyświetlony film prod. polskiej "Tryptyk Rzymski".