W dniach 7-8 maja 2007 r. Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie odbędzie się interesujące spotkanie poświęcone problemom ochrony dziedzictwa narodowego tj. zabytków i architektury miast Polski. Organizatorem dwudniowej dyskusji po polskiej stronie jest Unia Metropolii Polskich, po stronie amerykańskiej: Amerykański Instytut Rozwoju Miast, Konferencja Burmistrzów Amerykańskich oraz ambasada USA.
Burmistrz Andrzej Wyczawski weźmie udział w spotkaniu, na które zostali zaproszeni nieliczni gospodarze miast Podkarpacia (poza Jarosławiem Rzeszów, Przemyśl i Łańcut).
Nad sposobami ratowania i rewitalizacji staromiejskich obiektów zastanawiać się będą m.in. prezydenci Warszawy: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Krakowa: Jacek Majchrowski, Łodzi: Jarzy Kropiwnicki, Katowic: Piotr Uszok, Rzeszowa: Tadeusz Ferenc oraz eksperci w dziedzinie architektury miejskiej i architektury krajobrazu Amerykańskiego Instytutu Rozwoju Miast. "Zaproszenie mnie jako gospodarza Jarosławia stanowi nobilitację i jest szansą na poszukiwanie rozwiązań rewitalizacji naszej Starówki, w gronie profesjonalistów. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń i pomysłów da efekty w postaci ożywiania centrum naszego miasta" - komentuje burmistrz Andrzej Wyczawski.
Unia Metropolii Polskich powstała siedemnaście lat temu, jest organizacją skupiającą 12 wielkich miast, tj.: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawę, Wrocław, do jej zadań należy szczególnie:
- wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej,
- promocja inicjatyw i działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych i lokalnych, w szczególności powstających na obszarach metropolitalnych,
- wspólne rozwiązywanie specyficznych problemów wielkich miast,
- współpraca z organami państwa, organizacjami ogólnopolskimi i zagranicznymi oraz międzynarodowymi dla zwiększenia roli metropolii w państwie i integracji europejskiej.
Miasta członkowskie należą do Stowarzyszenia Eurocities zrzeszającego inne wielkie miasta Europy.