Świąteczny średniowieczny Jarmark w Esslingen to wydarzenie realizaowane z niezwykłym rozmachem. Organizatorzy dzielą go na trzy strefy - świąteczną - bożonarodzeniową, średniowieczną i rozrywkowo-edukacyjną. W każdej z nich można znaleźć coś dla siebie, miasto obfituje bowiem w niezwykłe atrakcje. Przez miesiąc, aż do Świąt Bożego Narodzenia w mieście dominuje tradycyjny średniowieczny klimat, na pięknie udekorowanych ulicach można spotkać wędrownych aktorów, kupców, kuglarzy, muzykantów, rękodzielników, a nawet połykaczy ognia. Można zobaczyć, jak w średniowiecznych czasach wyrabiano kosze, szklane naczynia, świece, dzieła snycerskie, czy z żelaza.
Aby przyjrzeć się organizacji takiego jarmarku burmistrz Waldemar Paluch wraz z dyrektorem Wydziału Rozwoju Miasta i Infrastruktury Technicznej Rafałem Młynarskim, dyrektorem Centrum Kultury i Promocji Tomaszem Wywrotem oraz przedstawicielami Powiatu Jarosławskiego i Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odwiedzili w tym roku Esslingen.
O początkach słynnego jarmarku organizowanego przez tamtejsze Centrum Kultury i Promocji opowiadał jego dyrektor Michael Metzler, który podkreślał, że inicjatywa wypłynęła od kilku miejscowych artystów, spotkała się z poparciem władz miasta i szybko się przyjęła. Wyraził nadzieję, że podobna inicjatywa zagości na stałe w Jarosławiu.
Burmistrz Waldemar Paluch był pod wrażeniem przedsięwzięcia. „Nasze miasto też jest miastem średniowiecznym z kupieckimi tradycjami. Przyjechaliśmy tutaj zobaczyć, w jaki sposób zorganizowany jest taki jarmark nawiązujący do tradycji średniowiecznych. Od wielu lat mówi się o tym, że Jarosław powinien taki jarmark organizować i chciałbym do tego doprowadzić" - podkreślał burmistrz.
Dodatkowo delegacja z Jarosławia uczestniczyła w wizycie studyjnej w Warsztacie dla Osób Niepełnosprawnych WEK, której celem była wymiana dobrych praktyk w zakresie kształcenia zawodowego i pracy osób z głęboką i wieloraką niepełnosprawnością. Niemiecki Warsztat działa od ponad 35 lat oferując wsparcie, kształcenie zawodowe i pracę 385 osobom niepełnosprawnym. W ramach WEK funkcjonują dwie kawiarnie (jedna z nich skupia własną cukiernię, produkcję czekolady i lodów) sklep z warzywami i owocami, mobilną kawiarenkę oraz stolarnię. Niebawem rusza również supermarket. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną z niemieckiego warsztatu wykonują również przyrządy gimnastyczne, które będą używane przez sportowców podczas Olimpiady w Brazylii w 2016 roku.