28 lutego Jarosław po raz drugi dołączył do „Biegu Tropem Wilczym" organizowanego aż w 170 miastach w Polsce i za granicą. Na starcie pojawiło się ponad pół tysiąca uczestników, którzy przebiegli ulicami miasta honorowy dystans 1963 metrów w specjalnych koszulkach i z biało-czerwonymi chorągiewkami.
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przed budynkiem na ul. Sienkiewicza. Tam delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956. W intencji Żołnierzy Wyklętych w bazylice oo. Dominikanów została odprawiona Msza św., a przed pomnikiem kpt. Władysława Koby odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem honorowego gościa Wojciecha Koby - syna Kapitana, parlamentarzystów Anny Schmidt-Rodziewicz i Mieczysława Kasprzaka, dyrektora generalnego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcina Zaborniaka, burmistrza Waldemara Palucha i zastępcy Wiesława Pirożka, przedstawicieli władz powiatowych ze Starostą Tadeuszem Chrzanem, radnych miejskich z przewodniczącym Januszem Szkodnym, reprezentantów instytucji i stowarzyszeń, harcerzy, pocztów sztandarowych.
- Po 1989 roku w Jarosławiu powstały pomniki, skwery i ulice upamiętniające postaci żołnierzy niezłomnych. Najlepszym upamiętnieniem jest jednak wiedza o przeszłości, świadomość tego, jaki los spotkał ludzi, dla których dzisiaj tu jesteśmy. To najskuteczniejsza lekcja historii, bo jesteśmy tutaj razem, starsi i młodsi, nawet całymi rodzinami i biegniemy nie dla trofeów, ale aby oddać hołd, aby poświęcenie naszych bohaterów nie zostało nigdy zapomniane - mówił burmistrz Waldemar Paluch, współorganizator uroczystości. - Dziękuję wszystkim uczestnikom biegu za zaangażowanie w tę niezwykle ważną inicjatywę i mam nadzieję, że stanie się ona naszą coroczną, jarosławską tradycją - podkreślił.
Po oddaniu sygnału do startu ponad 500 osób w koszulkach z wizerunkami żołnierzy i biało-czerwonymi chorągiewkami wyruszyło „Tropem Wilczym" głównymi ulicami miasta. Honorowy dystans 1963 m pokonali nie tylko jarosławianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Były też osoby m.in. z Zamościa, Stalowej Woli, Gorlic, Rzeszowa, Przemyśla, Chełma, Medyki, Grodziska Dolnego, Łańcuta, czy Przeworska. Najmłodszy zarejestrowany uczestnik miał 4 lata, najstarszy był po 60. roku życia. Na mecie biegaczom medale wręczył m.in. Wojciech Koba, któremu podczas jarosławskich uroczystości towarzyszył wnuk Paweł Husar z córką Melanią.
Obchody na rynku zakończył piknik wojskowy z tradycyjną grochówką, pokaz sprzętu wojskowego, występ solistek Miejskiego Ośrodka Kultury; można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 24 Jarosławskiej Dywizja Piechoty - Garnizon Jarosław. Prowadzona była też ogólnopolska kwesta na rzecz budowy pomnika pamięci Polaków zmarłych w czasie wielkiego głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-1933.
Więcej zdjęć w GALERII
cz.I - oficjalne uroczystości
cz.II - Bieg Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych
cz. III - Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych, fot. Krzysztof Peszko