Zakończył się gruntowny remont jarosławskiego dworca kolejowego. Przed ponad rok (styczeń 2015 - marzec 2016) trwała modernizacja obiektu, wymieniono m.in. strop, dach, instalacje, stolarkę, odnowiono posadzki i elewacje. Obiekt stał się bardziej funkcjonalny, przyjazny podróżnym, jest monitorowany, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób mających trudności z poruszaniem się. Na parterze znajdują się poczekalnie, kasy biletowe zarówno PKP i PKS, pomieszczenia handlowe, punkt pocztowy oraz toalety, zaś na I piętrze powierzchnie biurowe wynajęte przez Urząd Miasta, pomieszczenia dla Straży Kolei i PKS. Przed budynkiem utworzono parking, zamontowano ławki i stojaki rowerowe. Koszt modernizacji dworca PKS wyniósł ok. 17 mln zł.
W piątek 18 marca br. oficjalnego otwarcia dworca dokonali dyrektor oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie Grzegorz Lewczuk oraz burmistrz miasta Waldemar Paluch. Obecni byli m.in. zastępca burmistrza dr Dariusz Tracz, Rafał Młynarski - dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Infrastruktury Technicznej, Szymon Riess - dyrektor projektu w Departamencie Inwestycji PKP S.A. oraz mgr inż. arch. Ryszard Frankowicz - Generalny Projektant Stacji PKP i Zespołu Dworcowego PKP w Centrum Komunikacyjnym Krakowa oraz Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego, który przedstawił dokumentację projektową budynku z 1972 r. i archiwalne fotografie obiektu z jego otwarcia pięć lat później.
- Chciałbym podziękować i podkreślić bardzo pozytywną współpracę z panem burmistrzem, który w najbliższym czasie będzie rozpoczynał zagospodarowanie powierzchni przeznaczonej dla Urzędu Miasta. Jesteśmy też już po podpisaniu dokumentów dotyczących przyszłościowych planów zagospodarowania przez burmistrza parkingu przed dworcem - mówił dyrektor, Grzegorz Lewczuk.
O bardzo dobrej współpracy z PKP i konstruktywnych rozmowach z dyrekcją mówił też burmistrz Waldemar Paluch. Podziękował za zachowanie obiektu, który już wrósł w naszą architekturę miejską i przypomniał o udanych negocjacjach ze Spółką. Efektem będzie niebawem otwarcie na parterze dworca punktu kancelarii Urzędu Miasta, gdzie mieszkańcy będą mogli załatwić podstawowe sprawy urzędowe, złożyć pisma, pobrać wnioski, czy otrzymać niezbędne informacje. W budynku znajdzie się też punkt turystyczny Centrum Kultury i Promocji, a na I piętrze biura Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Możliwość przeniesienia jednostki podległej do zmodernizowanego obiektu dworca, uzależniona była od wprowadzenia zmian w rozwiązaniach komunikacyjnych, tak by klienci mogli komfortowo korzystać z obsługi pracowników MOPS. Burmistrzowi miasta udało się też wynegocjować korzystne ceny najmu oraz uregulować własność placu przed dworcem, dzięki czemu większa część parkingu stała się własnością Gminy Miejskiej i w przyszłości będzie mogła być kompleksowo zagospodarowana.
W dniu otwarcia dworca dla odwiedzających przygotowano też niespodzianki. Podczas oficjalnej części wystąpiła solistka MOK Aldona Mikoś; zorganizowano konkurs fotograficzny, w którym należało sfotografować 10 szczegółów obiektu znajdujących się na rozdawanych ulotkach. Na najmłodszych podróżnych czekał kącik dziecięcy, a w nim możliwość stworzenia makiety dworca, czy np. zbudowania z klocków własnej kolejki.
Więcej zdjęć w GALERII