Egzamin szóstoklasisty po raz pierwszy uczniowie szkół podstawowych pisali w 2002 roku. W tym roku sprawdzian przechodzi już do historii. 5 kwietnia br. 339 tys. uczniów ostatni raz zasiadło do egzaminu kończącego naukę na poziomie podstawowym. W Jarosławiu dwuczęściowy sprawdzian obejmujący zadania z języka polskiego i matematyki (80 min.) oraz z języka obcego nowożytnego (45 min.) pisało 332 szóstoklasistów z siedmiu szkół.
Egzamin odnosił się do trzech kluczowych przedmiotów nauczania na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, miał formę pisemną, a przystąpienie do niego warunkowało ukończenie szkoły podstawowej. Nie był jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, zatem sprawdzianu nie można było nie zdać. W tym roku najwięcej, bo ponad 330 tys. uczniów wybrało język angielski, w Jarosławiu wszyscy szóstoklasiści.
Dla przypomnienia: 18 kwietnia br. (poniedziałek) 400 uczniów III klas gimnazjalnych jarosławskich placówek rozpoczyna trzydniowy egzamin gimnazjalny.
Część humanistyczna - 18 kwietnia 2016 r. (poniedziałek)
- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9.00
- z zakresu języka polskiego - godz. 11.00
Część matematyczno-przyrodnicza - 19 kwietnia 2016 r. (wtorek)
- z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9.00
- z zakresu matematyki - godz. 11.00
Język obcy nowożytny - 20 kwietnia 2016 r. (środa)
- na poziomie podstawowym - godz. 9.00
- na poziomie rozszerzonym - godz. 11.00
Ministerstwo Edukacji Narodowej od marca prowadzi również ogólnopolską debatę o systemie oświaty pn. „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra zmiana". Założeniem jest 16 spotkań wojewódzkich skierowanych do rodziców, uczniów, nauczycieli i samorządowców. Całość działań ma zostać podsumowana w czerwcu.
Otwarte spotkanie z minister Anną Zalewską planowa jest m.in. w Jarosławiu. Odbędzie się w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia br. o godz. 17.00 w Centrum Kultury Akademickiej PWSTE.