Jarosławskie obchody 1050-lecia Chrztu Polski rozpoczęły się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem JE abpa Józefa Michalika, który wygłosił również homilię. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, burmistrz Waldemar Paluch, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, radni miejscy, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, duchowieństwo, licznie zebrana młodzież i mieszkańcy.
Na zakończenie Mszy św. abp Józef Michalik odebrał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Jarosławskiego" nadany w tym samym dniu na sesji zorganizowanej w Muzeum-Kamienicy Orsettich. Przyjął także podziękowania od burmistrza Waldemara Palucha za dobiegającą końca posługę Metropolity Przemyskiego. Wyrazem wdzięczności był przekazany wizerunek Matki Bożej „Bramy Miłosierdzia", którego oryginał - cudowna ikona z jarosławskiej cerkwi towarzyszyła papieżowi Franciszkowi w Watykanie, podczas otwarcia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.
Po Eucharystii wszyscy przeszli na rynek. Barwny korowód prowadzili książę Mieszko I z Dobrawą, za nimi podążali Rycerz Rainer Schierhorn i Maid Marta, dzieci, młodzież, poczty sztandarowe Wojska, Policji, NSZZ „Solidarność" i szkół, harcerze, Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum" oraz zaproszeni goście. - Obchody 1050-lecia Chrztu Polski mają być nie tylko uroczystym upamiętnieniem tej, jakże ważnej dla nas rocznicy, ale przede wszystkim atrakcyjną lekcją historii i okazją do podkreślenia patriotyzmu. Są wśród nas symboliczne postaci księcia i jego żony Dobrawy. (...) To ich starania doprowadziły w 966 roku do przyjęcia przez nasz kształtujący się naród wiary chrześcijańskiej - mówił burmistrz Waldemar Paluch witając wszystkich przed jarosławskim ratuszem.
Część artystyczną rozpoczął spektakl „Rzecz o Michale Archaniele - moralitet średniowieczny" w wykonaniu grupy teatralnej MOK wg „Legend Jarosławskich" Mateusza Pieniążka, w reżyserii Pawła Sroki. Na scenie wystąpił również zespół Twoje Niebo z Krakowa. Artyści przygotowali różnorodny repertuar od utworów gospel, przez reggae po rock.
Nawiązaniem do średniowiecza był „obóz historyczny Mieszka I", który na Placu św. Michała rozbiła grupa rekonstrukcyjna - Drużyna Wojów Nadwieprzańskich Czarny Odyniec. To miejsce cieszyło się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych. Na dzieci czekały gry i zabawy średniowieczne, warsztat tkacki, stanowiska z wyrobami skórzanymi i uzbrojeniem. Każdy mógł przymierzyć hełm, czy zbroję lub stanąć w szranki z wojem. Na śmiałków, którzy sprostali zadaniom i wykazali się zręcznością czekały nagrody.
Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Jarosławski, Proboszcz Kolegiaty pw. Bożego Ciała, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.