Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Jarosławiu 19 kwietnia br. uczniowie „Jedenastki" mogli obejrzeć premierę filmu zrealizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po projekcji wspólnie z nauczycielem historii Agatą Inglot, szóstoklasiści wyruszyli na ulice miasta. Rozdawali przechodniom, przygotowywane przez cały tydzień, żółte żonkile. Akcja spotkała się z ciepłym przyjęciem mieszkańców Jarosławia.
Dlaczego żonkile stały się symbolem powstania? „Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile".
Słowa profesora Władysława Bartoszewskiego są najcelniejszym wytłumaczeniem udziału uczniów SP nr 11 w akcji upamiętniającej tamte wydarzenia: „Dla mnie wielkość tego zrywu polega na tym, że był to bój w kompletnej beznadziejności. Typowo polska walka o honor. Honor wymaga od mężczyzny, żeby powiedzieć „nie!'', gdy giną słabsi: kobiety, dzieci, starcy. I być przeciw konsekwentnie, do samego końca. [...] Jeśli powstanie warszawskie było wątpliwe, to powstanie w getcie - niewątpliwe. To była po prostu ofiara całopalna. Masada bez żadnej szansy."