"Jarosław po raz pierwszy został gospodarzem międzynarodowych rozgrywek studentów w popularnej dyscyplinie, jaką jest siatkówka" - wyjaśnia burmistrz Andrzej Wyczawski, który był członkiem komitetu honorowego. I dodaje: "Jest to dla nas nie tylko wyróżnienie, ale też element promocji, gdyż goście zwiedzili Jarosław i wywieźli dobre wspomnienia". Organizatorami festiwalu był Akademicki Klub Sportowy i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Jarosławiu. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Podczas spotkania gości z Ukrainy i przedstawicieli AZS-u z władzami miasta, powiatu i parlamentarzystami w sali narad Urzędu Miasta dyskutowano na temat roli sportu w kształtowaniu postaw młodego pokolenia, a także o umiejętności przyjmowania sukcesów i porażek.
Oficjalne otwarcie Festiwalu, którego dokonał burmistrz Andrzej Wyczawski poprzedził przemarsz wszystkich drużyn (a było ich 16) na jarosławski Rynek i odegranie hymnów narodowych. Mecze rozgrywano w halach sportowych: Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, PWSZ i Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych. Dwudniowe zmagania zakończyły się zwycięstwem studentek z Uniwersytetu Wołyńskiego w Łucku. Drugie miejsce zdobył AZS KSZO z Ostrowca Świętokrzyskiego, zaś trzecie Uniwersytet Morski z Odessy.
Przypomnę, że po raz pierwszy na Festiwalu studenci z Polski i Ukrainy spotkali się w maju 2002 r. w Tarnopolu, potem był Zamość (2004 r.) i Łuck (2006 r.).