Od poświęcenia jarosławskiego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w tym roku mija 300 lat. Jego konsekracji dokonał 21 czerwca 1719 r. bp Jan de Alten Bokun, dzięki któremu franciszkańska świątynia - obok Fary na Rynku, kościołów: Ducha Św., św. Zofii, dwóch świątyń jezuitów, benedyktynek i dwóch cerkwi grekokatolickich - była dziewiątym kościołem w mieście.
W okrągłą rocznicę wydarzenia oo. Franciszkanie-Reformaci zorganizowali obchody z uroczystym zakończeniem 22 maja br. Mszy św. transmitowanej przez TVP Polonia przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Adam Szal, nowy metropolita przemyski. - Jak to dobrze, że od wielu lat w tej świątyni rozbrzmiewają słowa doskonale nam znane „Ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". To słowa sakramentalne, to słowa które wyznaczają także treść dzisiejszego święta, a przytaczamy je sobie po to, by umiejscowić także i nasze rozważania w kontekście 1050. rocznicy Chrztu naszej Ojczyzny - mówił Metropolita podczas pierwszej liturgii sprawowanej w Jarosławiu dzień po ingresie do archikatedry przemyskiej.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, radni Rady Miasta z wiceprzewodniczącym Tadeuszem Słowikiem oraz mieszkańcy. Urząd Miasta reprezentował burmistrz Waldemar Paluch, który razem z jarosławskim artystą Stanisławem Lenarem wręczył ks. abp. Adamowi Szalowi okolicznościowy list z gratulacjami wyboru na metropolitę przemyskiego. Wspólnym darem było również dzieło artysty wykonane w 1982 r. jako autorska replika przedstawienia Ślubów Lwowskich z wieka kasety ofiarowanej w latach 80. św. Janowi Pawłowi II.
Uroczystości zakończył piknik rodzinny w ogrodach klasztornych, z atrakcjami dla dzieci oraz koncert Jarka Wista z zespołem.
Częścią obchodów była też 19 maja konferencja naukowa w auli klasztoru. W programie znajdowało się 14 wystąpień prelegentów z Warszawy, Lublina, Krakowa, Przemyśla, Leżajska i Jarosławia, poświęconych kościołowi i klasztorowi, ich historii i wyposażeniu, zakonowi oraz kilkusetletniej działalności w naszym mieście. Dodatkowo w ramach jubileuszu do 17 maja br. w galerii szkolnej Synagoga można było oglądać wystawę - efekt pracy kilkunastoosobowej grupy artystów zrzeszonych w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Na ekspozycji znajdowały się zarówno plenery Ziemi Świętej, do której pielgrzymowali w ubiegłym roku (wystawa „Kolory Piątej Ewangelii"), jak i zakątki naszego miasta malowane w połowie kwietnia br. (wystawa „Pochwalony bądź Panie").
Więcej informacji na franciszkanie-jaroslaw.pl