Obóz rozpoczął się miejską grą terenową po starej części miasta Jarosławia - Na jarmark do Jarosławia! Gra nawiązywała do szczególnej handlowej roli Jarosławia w Europie w XVI i XVII wieku. Młodzi Węgrzy, Słowacy, Czesi oraz Polacy w roli kupców, za pomocą map i zadań, poznali Stare Miasto i okolice. Następnie w formie przygotowanych prezentacji podzielili się swoimi wrażeniami z nietypowego zwiedzania Jarosławia. Wiedzę o mieście pogłębili jeszcze w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, uczestnicząc w spotkaniu z wiceprezesem Bogdanem Ryznerem, kolekcjonerem unikatowych pocztówek z widokami Jarosławia. Ponadto oprowadzani przez Panie Katarzynę Krotysz i Annę Pilch z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu przeszli nową podziemną atrakcją. W podziemiach dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska interaktywne, pozwalające na bliski kontakt z tym co minione i zamierzchłe. Natomiast z tym co nowoczesne i przyszłościowe uczestnicy obozu zetknęli się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przywitani przez dyrektor Elżbietę Tkacz obejrzeli w kinie cyfrowym filmy w swoich językach ojczystych, zapoznali się z nowymi technologiami informacyjnymi, skorzystali z gier interaktywnych.
Plan Międzynarodowego Letniego Obozu Dzieci i Młodzieży z Miast Partnerskich przewidywał spotkanie z gospodarzem - Burmistrzem Miasta Jarosławia. Dlatego też uczestnicy obozu trafili do Ratusza, by przywitać się z władzami Miasta. Gości powitali i obdarowali upominkami, w imieniu własnym i Burmistrza - zastępca Dariusz Tracz oraz dyrektor Wydziału Oświaty - Renata Chlebowska i podinspektor Wydziału Oświaty - Rafał Żelazo.
Organizatorzy obozu przewidzieli również czas na Dzień Czeski, Dzień Słowacki, Dzień Węgierski oraz Dzień Polski, dzięki czemu młodzież mogła poznać kulturę swoich sąsiadów i poćwiczyć w praktyce język angielski.
Uczestnicy oprócz gruntownej wiedzy o Jarosławiu mieli możliwość aktywnego wypoczynku. Był czas na kręgielnię w Szówsku, park linowy i gokarty w Radawie, dyskoteki w restauracji „Turkusowa". Nie brakło też wycieczek - do Sandomierza oraz do Bochni i Krakowa. W Sandomierzu zwiedzanie starówki, rejs statkiem po Wiśle, wyprawa w Góry Pieprzowe, w Bochni zaś - kopalnia soli, park archeologiczny, w Krakowie Wawel i Starówka.