Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na czele z Konserwator Beatą Kot wizytowali poszczególne lokalizacje i poruszyli szereg tematów kluczowych dla każdej z omawianych inwestycji.
Cały obszar Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino objęty jest ochroną konserwatorską i wszystkie decyzje dotyczące podejmowanych tam przedsięwzięć są uzgadnianie z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu. Nie inaczej jest z istniejącą koncepcją zagospodarowania przestrzeni parku, która była tematem konferencji prasowej zorganizowanej przez burmistrza Waldemara Palucha 17 sierpnia br. Burmistrz dysponuje również programem funkcjonalno-użytkowym, który jest obecnie konsultowany z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Zaprezentowana koncepcja zakłada m.in.: wydzielenie ścieżek dla rowerzystów, rolkarzy oraz pieszych; wykonanie nowej nawierzchni na ścieżkach; remont istniejących ogrodzeń; wymianę latarni, ławek, koszy na śmieci; montaż stojaków na rowery, siedzisk i leżaków oraz ustawienie tablic informacyjno-edukacyjnych. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, zostanie zamontowanych 20 kamer monitoringu miejskiego. W planach jest również budowa punktu handlowo-usługowego oraz toalet.
Z myślą o najmłodszych mieszkańcach pomyślano o przyrodniczych ścieżkach edukacyjnych; czy np. miejscu edukującym na temat życia pszczół. W przyszłości planowane są również tężnie solankowe, dzięki którym można uzupełniać niedobory jodu w organizmie.
Trwają też prace w Ogrodzie Jordanowskim. Dzięki społecznemu poparciu dwóch inicjatyw zaprezentowanych podczas ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego, do końca roku powstanie plac zabaw dla dzieci (w tym dzieci z niepełnosprawnością ruchową) oraz park wspinaczkowy. Burmistrz dodatkowo planuje ulokowanie w okolicy parku siłowni zewnętrznej dla dorosłych oraz skateparku.
Podczas środowego spotkania dyskutowano głównie o możliwościach zastosowania konkretych rozwiązań związanych z technologią utwardzania alejek.
Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zapoznali się również z postępami prac przygotowawczych związanych z remontem zabytkowego muru oporowego na ul. Podgórze, który jest w bardzo złym stanie technicznym.
Konserwator Beata Kot miała też okazję obserwować prace archeologiczne prowadzone obecnie przy Bramie Krakowskiej pod nadzorem Moniki Broszko.