Małżeństwa świętujące 50 i więcej wspólnie przeżytych lat nagradzane są w naszym kraju specjalnym odznaczeniem, przyznawanym przez Prezydenta RP na wniosek wojewody. W tym roku takie odznaczenie otrzymało 12 par z naszego miasta i okolic. Jubilatów podczas wtorkowej uroczystości przywitała i serdeczne życzenia złożyła kierownik USC, Barbara Bąk. Do życzeń dołączył zastępca burmistrza Wiesław Pirożek. Podziękował za wzorowy przykład jaki Jubilaci dają młodym ludziom podejmującym dopiero decyzje o małżeństwie. Pogratulował wyróżnienia, ponieważ na żaden medal nie pracuje się tak długo, przeszło 18 tysięcy 250 nocy i dni. Właśnie tyle dni z sobą spędzili: Urszula i Bronisław Grabuś, Helena i Alfred Grzeszczakowie, Łucja i Stanisław Gujda, Zofia i Józef Kipczakowie, Aniela i Kazimierz Stepaniakowie, Anna i Stanisław Superson, Krystyna i Józef Wawrzaszkowie, Jadwiga i Stanisław Zygmuntowie, Helena i Eugeniusz Gwoździowie oraz Maria i Ryszard Dobrowolscy.
Dłuższym stażem małżeńskim mogą poszczycić się Emilia i Tadeusz Dusiło, którzy świętują Diamentowe Gody, a wyjątkowy powód do dumy mają Cecylia i Antoni Duda - jubilaci uhonorowani za 65 lat małżeństwa (Żelazne Gody), a świętujący dokładnie 69 lat wspólnego życia.
Wraz z życzeniami kolejnych lat pożycia małżeńskiego w zdrowiu oraz serdecznej opiece osób najbliższych, zastępca burmistrza, w obecności rodzin Jubilatów wręczył medale, dyplomy, kwiaty oraz upominki. Miłym, muzycznym akcentem był występ solistki z Miejskiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem Wiktora Maruta. Nie mogło zabraknąć również symbolicznej lampki szampana.
Podczas uroczystości medale osobiście odebrało 9 par (w tym jeden Jubilat w imieniu swoim i małżonki), dla dwóch par medale odebrali najbliżsi, a najstarszych Jubilatów - Cecylię i Antoniego Duda, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek odwiedził w rodzinnym domu w Tuczempach. Para wychowała 5 dzieci, ma 13 wnucząt i 13 prawnucząt (14. niebawem przyjdzie na świat). Jak podkreślały jedna z córek, rodzice kładli szczególny nacisk na wykształcenie i wychowywali w duchu poszanowania pracy oraz uczciwości. Pan Antonii w latach młodości wykorzystywał zdolności artystyczne - malował, grał na mandolinie, interesował się też historią.
Była to druga w tym roku uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie, ale pierwsza w historii przyznawania odznaczeń w jarosławskim Urzędzie, kiedy wyróżnienie otrzymała para za okrągły jubileusz 65-lecia małżeństwa, a świętująca dokładnie 69 lat wspólnego życia. W lutym br. Prezydent RP odznaczył 11 par z Jarosławia, a rok temu medale odebrało 16 par, w tym 1 z 60-letnim stażem małżeńskim.
Jubilatom składamy serdeczne gratulacje!