Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Audycje gimnazjalistów w „Radiu FARA”

W październiku na antenę „Radia FARA” wracają audycje historyczne w cyklicznym programie „Orzeł Biały”, emitowane co drugi i trzeci czwartek miesiąca o godz. 12.30. Ich twórcą jest Kazimierz Bedla - nauczyciel historii z Publicznego Gimnazjum nr 3, który razem z grupą gimnazjalistów w tak niecodzienny sposób zgłębia historię naszego miasta i regionu.
Fot. Archiwum Radia Fara
Od lewej: Aleksandra Homa, Magdalena Kapuścińska – redaktor  programu oraz Natalia Cużytek. | Fot.  Archiwum autorów audycji
Od lewej: Aleksandra Homa, Magdalena Kapuścińska – redaktor programu oraz Natalia Cużytek.
Fot. Archiwum autorów audycji
Od lewej: Natalia Cużytek, Karol Klisowski, Aleksandra Homa, Nikodem Wiprzycki  oraz Kazimierz Bedla.
Od lewej: Natalia Cużytek, Karol Klisowski, Aleksandra Homa, Nikodem Wiprzycki oraz Kazimierz Bedla.
Kazimierz Bedla (w środku) podczas tegorocznych obchodów Dnia Sybiraka.
Kazimierz Bedla (w środku) podczas tegorocznych obchodów Dnia Sybiraka.

- Moja przygoda z „Radiem FARA" rozpoczęła się późną jesienią 2013 roku. Wówczas s. Beata opiekująca się rozgłośnią radiową, zaproponowała mi przygotowanie krótkiego cyklu audycji poświęconych historii naszego miasta. Po chwilowym namyśle zdecydowałem się przyjąć zaproszenie do współpracy. Tak powstał pierwszy cykl audycji radiowych poświęconych historii Jarosławia w czasach Anny Ostrogskiej - mówi Kazimierz Bedla, nauczyciel historii w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego, który od 10 lat prowadzi również Koło Młodych Miłośników Jarosławia.  

Z czasem historyk włączył chętnych uczniów do aktywnego poznawania przeszłości naszego miasta i regionu. Materiały przygotowywał razem z Natalią Cużytek, Aleksandrą Homa i Karolem Klisowskim. - Zaczęliśmy tworzyć  audycje poświęcone historii w XVIII, XIX i pocz. XX wieku. Oprowadzaliśmy słuchaczy po mieście z przełomu XIX i XX w., opisywaliśmy istniejące oraz zniszczone już zabytki. W minionym roku szkolnym przedstawialiśmy Jarosław w okresie międzywojennym, pojawiały się m.in. tematy dobrego wychowania, odpowiednich manier wyższych sfer mieszkańców przełomu XIX i XX w., ale i nieco ciemniejsze strony życia miasta, o których czytamy w doniesieniach prasowych z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Ogromną pomocą służyła nam wówczas Magdalena Kapuścińska, która rozpoczęła pracę w „Radiu FARA”, po odejściu s. Beaty - wspomina Kazimierz Bedla.

Audycje realizowane są do dzisiaj w cyklicznym programie „Orzeł Biały", emitowane co drugi i trzeci czwartek miesiąca o godz. 12.30. Obecnie z nauczycielem pracują gimnazjaliści Gabriela Wysocka, Gabriela Szydłowska, Kamila Mularz oraz Nikodem Wiprzycki. Po wakacyjnej przerwie opracowali roczny plan obejmujący tematy związane z II wojną światową. Pierwszy z nich pojawi się już jutro (13 października). Zapraszamy!

Mimo, że tegoroczne audycje dopiero przed nami, to K. Bedla już planuje rozszerzenie formuły programowej przez zaangażowanie słuchaczy, których wspomnienia mogłyby stać się podstawą do tworzenia kolejnych audycji.


Wszystkie audycje dostępne są na stronie Radia, w zakładce Archiwum MP3.

„Radio FARA" jest Rozgłośnią Archidiecezji Przemyskiej i nadaje swoje programy  na falach o długości 98,2 MHz - nadajnik w Średniej k. Krzywczy; 104,5 MHz - nadajnik w Czarnorzekach k. Krosna.

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(12.10.2016 | aktualizacja 12.10.2016 15:50)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31