Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Jarosławiu ma już ponad 20-letnią tradycję. Po raz pierwszy odbyła się w 1992 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis i co roku przy zaangażowaniu środków z budżetu miasta, pozwala na objęcie pracami remontowo-konserwatorskimi cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobnych pomników.
1 listopada 2016 r. przed główną i boczną bramą Starego Cmentarza oraz na alejkach cmentarnych po raz kolejny będą kwestowali wolontariusze, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, czy stowarzyszeń. Przyłączą się do nich też członkowie jaworowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, ponieważ akcja poszerzona zostanie o zbiórkę pieniędzy na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie. Kwestujących spotkamy w godz. 8.00-14.00.
Organizator kwesty: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu, współorganizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy.
Na przestrzeni ostatnich 9 lat (razem z 2016 r.) zebrane fundusze oraz przeznaczone kwoty z budżetu miasta (łącznie ponad 260 tys. zł) pozwoliły uratować 34 obiekty na Starym i Nowym Cmentarzu. W tym roku były to: grobowiec rodziny Ostrowskich i Wojciechowskich oraz pomnik nagrobny Lakatosa Antala na Starym Cmentarzu i grobowiec Rokiczanów na Nowym Cmentarzu. Jakie pomniki zostały poddane pracom remontowo-konserwatorskich można zobaczyć w zakładce RENOWACJE.
Stary Cmentarz w Jarosławiu został założony w 1784 r. na Przedmieściu Krakowskim, niemal natychmiast po ukazaniu się dekretu cesarskiego Józefa II. Rok później dokonano na jego terenie pierwszych pochówków. To dlatego posiada wcześniejszą datę założenia od większości innych cmentarzy, w tym tak znanych jak Łyczakowski we Lwowie, Powązkowski w Warszawie, Rossa w Wilnie, czy Rakowicki w Krakowie. Na jednej z najstarszych w Europie pozamiejskich nekropolii znajdują się dzieła sztuki sepulkralnej z XIX i XX w., nagrobki osób zasłużonych dla kraju i miasta m.in. majora Leona Czechowskiego.