Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

11 listopada - manifestacja polskości

W blasku biało-czerwonej iluminacji ratusza i pochodni jarosławianie świętowali w miniony piątek 98. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada tradycyjnie miał wymiar patriotyczny i już po raz drugi rynek był centrum oficjalnych uroczystości. - To dzień radości, bo co nas może bardziej cieszyć, niż wolność Ojczyzny? Wywieszamy biało-czerwone flagi, przypinamy kotyliony i z dumą manifestujemy naszą polskość, nasze barwy narodowe… jako wolny naród świadomy swojej tożsamości - mówił w swoim przemówieniu burmistrz Waldemar Paluch.

Uroczystości zorganizowane przez Burmistrza Miasta Jarosławia rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury upamiętniającą 20. rocznicę wyjścia z Ziemi Jarosławskiej Kompanii Legionów w boje o wolność Ojczyzny, następnie pod kopijnikiem poświęconym pamięci mjra Leona Czechowskiego. Aktywnie w obchody włączyli się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści, którzy przed Mszą św. rozdawali własnoręcznie przygotowane kotyliony i kokardy w barwach narodowych.

W kościele pw. Bożego Ciała można było usłyszeć pieśni patriotyczne w wykonaniu Reprezentacyjnego Chóru „Jarosław" pod kier. dyrygenta dr. Andrzeja Jakubowskiego, modlono się w intencji Ojczyzny oraz poległych w jej obronie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prof. Stanisław Nabywaniec. Po zakończeniu liturgii wszyscy przeszli na rynek w asyście Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa, kompanii honorowej WP, harcerzy, strzelców z pochodniami i pocztów sztandarowych.

Przed ratuszem rozświetlonym na biało-czerwono burmistrz miasta Waldemar Paluch mówił: - To symboliczny dzień zadumy, złożenia hołdu bohaterom, którzy oddawali życie, by suwerenna Polska wróciła na mapę Europy. Tak ogromny zryw narodowy i determinacja Polaków, musiały w końcu przynieść efekt i po długich 123 latach niewoli nareszcie przyszła upragniona wolność. Wywalczyli ją nasi przodkowie, a wśród nich jarosławianie, którzy wstępowali do Legionów. 13 września 1914 roku 140-osobowa drużyna pod dowództwem Serafina Dobrzańskiego wyruszyła z Jarosławia do Krakowa i wzięła udział w walkach w składzie Żelaznej Karpackiej Brygady. Mamy więc naprawdę bogate tradycje.

Głos zabrali także: dowódca jarosławskiego Garnizonu ppłk Dariusz Słota, poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, senator Mieczysław Golba, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.

Dla uczczenia 98. rocznicy odzyskania niepodległości został odczytany Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a na zakończenie uroczystości pod tablicą na ratuszu przybyłe delegacje złożyły kwiaty m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, burmistrz Waldemar Paluch wraz z zastępcami Wiesławem Pirożkiem, i Dariuszem Traczem, radni na czele z przewodniczącym Januszem Szkodnym, służby mundurowe, delegacje instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół, harcerze. Zakończeniem uroczystości był koncert w sali lustrzanej CKiP Reprezentacyjnego Chóru „Jarosław".

Sportowymi wydarzeniami towarzyszącymi świętowaniu 11 listopada były rozegrane w tym dniu Otwarte Mistrzostwa Jarosławia w Badmintonie o Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia oraz 13 listopada Halowy Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia.

 

GALERIA ZDJĘĆ 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(14.11.2016 | aktualizacja 15.11.2016 12:59)
Fot. Małgorzata Młynarska
Fot. Bernadeta Korczewska (4)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31