Podczas wtorkowych uroczystości w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa modlono się w intencji ofiar, osób internowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Mszy św. przewodniczył ks. prałat dr Franciszek Rząsa, a homilię wygłosił ks. prałat Marian Rajchel. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i mieszkańcy miasta, którzy spotkali się również przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam odmówiono modlitwę do kapelana „Solidarności" i złożono kwiaty.
Wśród delegacji obecni byli m.in. przedstawiciele parlamentarzystów, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewódy Podkarpackiego, burmistrz miasta Waldemar Paluch wraz z zastępcą Dariuszem Traczem, radni Rady Miasta Jarosławia na czele z wiceprzewodniczącym Tadeuszem Słowikiem, przedstawiciele ZR Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność" w Jarosławiu, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział Wojewódzki w Jarosławiu - głównego organizatora uroczystości oraz młodzież. Została też otwarta wystawa w holu Opactwa pt. „Czas przeszły-dokonany. Fakty, dokumenty, relacje", autorstwa Kazimierza Ivosse.
Organizatorzy miejskich obchodów: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność" Ziemia Przemyska oraz Opactwo SS. Benedyktynek.
W tym dniu mogliśmy również włączyć się w ogólnopolską kampanię społeczną, organizowaną co roku przez Instytut Pamięci Narodowe. IPN zachęcał do zapalenia o godz. 19.30 „światła wolności" w oknach naszych domów, na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego, a także jako wsparcie dla walczących o wolność. Dzień wcześniej (12.12) w Miejskim Ośrodku Kultury został zorganizowany wieczór z poezją, prozą i piosenką stanu wojennego w wykonaniu Kazimierza Ivosse oraz jego córki Iwony Pinno.