29 grudnia 2016 r. do grona Honorowych Obywateli naszego miasta dołączył Bogdan Zając - II trener reprezentacji Polski w piłce nożnej, sportowiec, wychowanek Jarosławskiego Klubu Sportowego 1909. Uchwała w tej sprawie została podjęta jednogłośnie przez Radę Miasta Jarosławia 28 listopada 2016 r. Wnioskodawcą był JKS 1909 z prezesem Witoldem Rogalą. W treści wniosku czytamy m.in. - Pan Bogdan Zając jest rodowitym jarosławianinem, osobą która w ostatnich latach wykonała niebagatelną pracę dla promocji miasta Jarosławia. Swoją postawą zawsze okazywał przywiązanie do rodzinnego miasta oraz klubu sportowego, w którym się wychował i zdobywał pierwsze sportowe sukcesy. To z Jarosławia startował do swojej kariery sportowej, której zwieńczeniem były występy w reprezentacji Polski oraz gra w europejskich pucharach.
Na wstępie Prezes Zarządu JKS 1909 przedstawił sylwetkę Bogdana Zająca; Klub przygotował też filmową niespodziankę dla honorowego gościa.
- Moje cele i marzenia jakie miałem od małego chłopca zawsze wiązały się z tym, że chcę być zawodowym piłkarzem. Później były kolejne marzenia gdy przechodziłem do Krakowa, chciałem być mistrzem Polski. Spełniło się. Więc jestem takim kolekcjonerem marzeń - mówił Bogdan Zając tuż po odebraniu tytułu z rąk przewodniczącego RM, Janusza Szkodnego. - Jest to dla mnie ogromna satysfakcja być Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia. Będę starał się dalej osobiście uczestniczyć w imprezach i przedsięwzięciach organizowanych w Jarosławiu, by jak najczęściej być w rodzinnym mieście - dodał.
- Gratulacje i podziękowania Honorowemu Obywatelowi złożyli także wiceprzewodniczący RM Tadeusz Słowik i Szczepan Łąka, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, prezes Zarządu JKS Witold Rogala oraz zaproszeni goście m.in. w imieniu Szkoły Trenerów PZPN, Leszek Cicirko.
Honorowy Obywatel Jarosławia po raz pierwszy, obok aktu naddania, otrzymał statuetkę z wizerunkiem bł. o. Michała Czartoryskiego, patrona miasta. Autorem statuetki jest wybitny artysta rzeźbiarz Stanisław Lenar. Statuetka swoją ikonografią nawiązuje do tablicy poświęconej patronowi miasta, znajdującej się w sali narad jarosławskiego ratusza i jest jedną z trzech realizacji w naszym mieście poświęconych bł. o. Michałowi Czartoryskiemu autorstwa S. Lenara.
Uroczystość uświetnił występ dwóch akordeonistów, laureatów konkursów regionalnych i ogólnopolskich: Jarosława Dominika - ucznia PSM I st. im. F. Chopina oraz Piotra Sikorskiego - ucznia PSM II st. w Jarosławiu.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. parlamentarzyści Mieczysław Kasprzak, Andrzej Matusiewicz, senator Mieczysław Golba, Marcin Zaborniak - dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, radni Rady Miasta z przewodniczącym Januszem Szkodnym, zastępcy burmistrza Wiesław Pirożka i Dariusz Tracz, Zarząd JKS Jarosław z prezesem Witoldem Rogalą, służby mundurowe, rodzina i przyjaciele honorowego obywatela, zawodnicy i kibice JKS 1909.
Bogdan Zając - jarosławianin, sportowiec, obecnie II trener Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Karierę sportową rozpoczął w zespole JKS Jarosław; grał w nim od 11. roku życia (lata1983-1994) i przeszedł wszystkie szczeble edukacji piłkarskiej od trampkarza do seniora stając się podporą drużyny, która powróciła po latach do III ligi. W 1995 r. trafił do drużyny Wisły Kraków, z którą jako podstawowy zawodnik zdobył dwa tytuły mistrza Polski, dwa krajowe puchary i 225 razy wystąpił w oficjalnych meczach. Występował także w innych czołowych klubach: Zagłębiu Lubin i Widzenie Łódź. Karierę kontynuował w klubach zachodnich w Austrii, na Cyprze oraz na Dalekim Wschodzie, a następnie rozpoczął etap trenerski. Prowadził juniorów Skawinki Skawina, z którą awansował do I ligi małopolskiej juniorów. Od 2010 r. współpracował z trenerem Adamem Nawałką, a od grudnia 2013 r. jest jego asystentem w pierwszej reprezentacji Polski i doprowadził nasz zespół do ćwierćfinału Mistrzostw Europy.
W 2009 r. w plebiscycie organizowanym przez JKS Bogdan Zając został uznany za sportowca 100-lecia naszego klubu. Mocno angażuje się w działalność charytatywną. W latach 2007-2011 organizował turnieje w piłkę nożną dzięki czemu jarosławianie mogli poznać takie gwiazdy jak: Kuba Błaszczykowski, Tomasz Frankowski, Jerzy Brzęczek, czy Mirosław Szymkowiak. W 2015 r. przekazał na licytację piłkę z autografami piłkarzy reprezentacji Polski, która osiągnęła cenę 19 tys. zł. Bierze udział w akcjach JKS tj. Czarno-Niebieski Mikołaj, Czarno-Niebieski Dzień Dziecka, chętnie spotyka się z dziećmi i młodzieżą. W dniu odebrania honorowego tytułu po raz kolejny był specjalnym gościem III Halowego Turnieju Piłki Nożnej chłopców rocznika 2007.