Na konferencję przybyli przedstawiciele Jaworowa na Ukrainie z burmistrzem Witalijem Domaszowcem, Michaloviec (Słowacja) z zastępcą burmistrza Benjaminem Bancejem, Humennego (Słowacja) z sekretarzem Antonem Klamarem, Sniny (Słowacja) z sekretarzem Janą Rosicovą, a także Przemyśla z prezydentem Robertem Chomą i Sanoka, który reprezentował naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta Leszek Tomaszkiewicz.
Założenia organizacyjne Sieci Miast przedstawiła Agnieszka Michna - kierownik projektu. Projekt jest realizowany od stycznia 2007 r. w oparciu o współpracę z Użgorodem na Ukrainie dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina. "Mamy już pewne doświadczenia sprzed 3 lat, gdy otwieraliśmy Biuro Współpracy Transgranicznej. Teraz pojawia się nowe wyzwanie, ale jego realizacja może przynieść o wiele większe owoce" - twierdzi burmistrz Andrzej Wyczawski.
"Produktem finalnym wszystkich działań w ramach tego projektu, a także po jego zakończeniu ma być funkcjonująca struktura organizacyjna oddziałująca na rozwój współpracy miast a przede wszystkim generująca innowacyjne wielostronne projekty współpracy" - przekonywała Agnieszka Michna. Projekt zakłada 12 tzw. akcji tematycznych, do których zaliczono m.in.: kulturę, edukację, turystykę, ochronę zdrowia, naukę, ekologię. Są też inne dziedziny np. administracja publiczna, społeczeństwo informacyjne, zarządzanie czy rozwój obszarów wiejskich. Joanna Jeż - dyrektor Polskiego Biura Euroregionu Karpackiego podkreśliła, że projekt był najwyżej oceniony przez ekspertów. W swoim wystąpieniu zaprezentowała doświadczenia Euroregionu Karpaty. Łącznie zrealizowano 127 projektów przedakcesyjnych na kwotę 2.636.360 euro. Był wśród nich m.in. jarosławski projekt "Jarosław - Michalovce. Most przyjaźni ponad Karpatami".
Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Dawid Lasek porównywał poprzednie projekty transgraniczne do tych planowanych na lata 2007-2013. Poza różnicami polegającymi na wprowadzeniu zaliczek i stopnia finansowania wymienił funkcjonowanie wspólnego sekretariatu technicznego i wprowadzenie zasady partnerstwa wiodącego. Podkreślił, że nowe projekty otrzymały wyższą rangę. Mówił też w jaki sposób należy się przygotowywać, aby jakość projektów gwarantowała dofinansowanie.
Przez dwa kolejne dni w sali wystawowej Zespołu Szkół Plastycznych czynna była wystawa promująca miasta uczestniczące w projekcie. We środę, 19 września przedstawiciele wszystkich obecnych samorządów dokonali uroczystego otwarcia Biura Sieci Miast Partnerskich, które mieści się w budynku Rynek 6.
Punktem kulminacyjnym konferencji było podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Sieci Miast Euroregionu Karpackiego przez samorządy Jarosławia i Użgorodu - jako inicjatorów, a także Jaworowa, Humennego, Michaloviec, Sniny, Przemyśla i Sanoka. W liście intencyjnym określono, że "Sieć Miast Euroregionu Karpackiego jest stowarzyszeniem utworzonym dla ożywienia wzajemnych stosunków samorządów miejskich, położonych na terenie Euroregionu Karpackiego we wszystkich dziedzinach gospodarczych, kulturalnych oraz społecznych, w nawiązaniu do historycznej tradycji dobrego sąsiedztwa". Określono też główne kierunki współpracy w zakresie zarządzania, gospodarki, handlu, nauki i innowacji, a także w zakresie administracji publicznej, rozwoju regionalnego, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, ochrony zdrowia i polityki społecznej.