Po wdrożeniu projektu mieszkańcy miasta (i inni interesanci) będą mogli opłacić podatki, należności za wywóz odpadów i część opłat lokalnych drogą elektroniczną (za pośrednictwem Internetu). Dodatkowo będzie można sprawdzić historię swoich zobowiązań, płatności, przejrzeć własną dokumentację np. decyzje, upomnienia, czy tytuły wykonawcze).
Kolejna funkcjonalność projektu to E-zgłoszenia, czyli oprogramowanie umożliwiające zgłaszanie usterek i problemów na terenie miasta. Mieszkaniec będzie mógł wysłać zgłoszenie do urzędu z informacją o ubytku w nawierzchni ulicy, nierównym chodniku, spalonej żarówce w oświetleniu miejskim itp. Do zgłoszenia będzie można dołączyć zdjęcie i zaznaczyć lokalizację na mapie gminy. Poprzez stronę internetową mieszkancy będą mogli śledzić stan realizacji zgłoszenia.
Projekt zakłada również rozbudowę aktualnie udostępnionego geoportalu (www.geoportal.jaroslaw.pl) o dodatkowe mapy obrazujące informacje dotyczące własności gminy, podatków i opłat oraz wyszukiwarkę danych, która umożliwi wyszukanie działki po jej numerze.
E-Jarosław umożliwi upowszechnienie elektronicznych dzienników szkolnych, odwzorowujących wersję papierową, za pomocą których za pośrednictwem strony internetowej odbywać się będzie komunikacja pomiędzy rodzicami, uczniami i nauczycielami. Dodatkowo do szkół podstawowych trafi 90 laptopów.