Wydarzenie kulturalne zostało zorganizowane pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pn. "Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze".
Miłośników sztuki licznie zgromadzonych w podziemiach muzeum powitała Zofia Bieńkowska - starszy kustosz muzeum w Jarosławiu. Kolejno przemówił prof. dr hab. Paweł Sysa - inicjator wystawy, który podziękował władzom miasta za pomoc w zorganizowaniu wystawy. Twórca ex librisów przybliżył zgromadzonym tajniki sztuki zawarte w miniaturze myśli. "Ex libris" jest łacińskim zwrotem oznaczającym "z księgozbioru" lub "z książek".
Każdy z wyeksponowanych ex librisów opatrzony jest imieniem i nazwiskiem osoby dla której został wykonany oraz zawiera w sobie różne wątki, np. elementy architektury (wieże, kościoły, meczety, monumenty, itp.), roślin, symbole (herby miast, maski, krakowski lajkonik, olimpijczyk) i środki transportu (statek, pociąg, dyliżans, balon).
Dr Krzysztof Kmieć wykonał specjalne ex librisy dla osób związanych z propagowaniem kultury i sztuki w Jarosławiu. Osobiście wręczył okolicznościowe katalogi oraz ex librisy z nazwiskami osób wyróżnionych w tym dniu. W ich gronie znaleźli się: Andrzej Wyczawski - Burmistrz Miasta Jarosławia, Józefa Frendo - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Jarosław Orłowski - Dyrektor Muzeum w Jarosławiu, Zofia Bieńkowska - starszy Kustosz Muzeum w Jarosławiu oraz Katarzyna Wyczółkowska - inspektor w Wydziale Kultury, Turystyki i Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Jarosławia. Ex libris wykonany dla Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z herbem Jarosławia został uwieczniony na okładce okolicznościowego katalogu pn. "Miasta, zamki, zabytki na szlaku wędrowca i pielgrzyma". Katalog został wydany z okazji otwarcia wystawy w naszym mieście.
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia doceniła całokształt twórczości dr K. Kmiecia. J.Frendo wręczając kwiaty artyście podziękowała za skupienie uwagi na Jarosławiu i za dokonanie wyboru właśnie naszego miasta w celu zaprezentowania ciekawej wystawy. Autor przedstawił zgromadzonym swój warsztat pracy w postaci dwóch dłutek oraz kilku tabliczek linoleum, które zawsze nosi w kieszeni marynarki. Zapoznał zainteresowanych z technikami tworzenia ex librisów, tj.: cynkotypia kreskowa, linoryt, cynkoryt oraz drzeworyt.
Krzysztof Kmieć jest doktorem farmacji, adiunktem Katedry Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej codziennej pracy zawodowej zajmuje się roślinami leczniczymi, zwłaszcza ich historią w rozwoju terapii. Szczególnie interesuje się właściwościami leczniczymi kasztanowca oraz jego znaczeniem w sztuce i architekturze. Jest twórcą ponad 2300 ex librisów o tematyce farmaceutycznej, medycznej, przyrodniczej, religijnej, orientalnej, muzycznej, górskiej i wielu innych. W kraju i za granicą miał ponad 100 wystaw indywidualnych i ponad 150 zbiorowych.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej ciekawej wystawy, która będzie otwarta w muzeum jarosławskim do 6.10.br. i można ją oglądać od środy do niedzieli każdego tygodnia w godz. 10.00 - 14.00.