Do tej pory powołany został m.in. zespół zadaniowy ds. rewitalizacji (zespół prowadzący i zespół wspierający) gwarantujący interdyscyplinarne podejście do procesu rewitalizacji pod wieloma aspektami. Zgromadzono dane jakościowe oraz ilościowe pozyskane z wielu instytucji i jednostek jak MOPS, PUP, KPP, PKW obrazujące negatywne zjawiska społeczne, gospodarcze, środowiskowe, przestrzenno-funkcjonalne oraz techniczne w Jarosławiu w celu wyznaczania obszaru przewidywanego do objęcia programem rewitalizacji. Złożono też wniosek o przyznanie dotacji na działania wspierające gminy w zakresie przygotowania programów na terenie województwa, czy opracowano harmonogram szkoleń, spotkań i konsultacji.
W kolejnych etapach planowane jest przeprowadzenie ponownej, pełnej diagnozy społeczno-gospodarczej w oparciu o zgłoszone uwagi mieszkańców, dane statystyczne oraz badania. Zostaną wyznaczone obszary zdegradowane i obszary rewitalizacji, przygotowana lista potencjalnych podmiotów i instytucji zainteresowanych partycypacją w przedsięwzięciach, przeprowadzone warsztaty, ogłoszony nabór propozycji projektów skierowanych do interesariuszy z wyznaczonego obszaru rewitalizacji, a także opracowany program i przeprowadzone konsultacje społeczne projektu.
Końcowym etapem będzie przyjęcie uchwały ws. programu rewitalizacji przez Radę Miasta Jarosławia, zaopiniowanie programu przez zespół wskazany przez Urząd Marszałkowski oraz wprowadzenie ewentualnych zmian.