Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

O przyszłości ekonomii społecznej

28 lutego br. w PWSTE w Jarosławiu odbyło się seminarium edukacyjne pn.: „EKONOMIA SPOŁECZNA JAKO SZANSA NA ROZWÓJ RYNKU PRACY I LOKALNEGO PARTNERSTWA”, które objął patronatem m.in. burmistrz Waldemar Paluch.
Fot. Miron Możdżeń

W kulminacyjnej debacie poświęconej „Ekonomii społecznej - partnerstwu samorządu, nauki, biznesu i organizacji społecznych", którą poprowadził Zbigniew Hanas, reprezentujący Regionalny Klaster Ekonomii Społecznej i Innowacji „Z biegiem Sanu do rozwoju" wzięli udział:  prof. nadzw. doc. Krzysztof Rejman Rektor PWSTE, Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan, przedstawiciel Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej „Rozwój i Postęp" Tomasz Piotrów, Prezes PGKiM Franciszek Gołąb, Przewodniczący Zarządu Koła  Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Jarosławiu Mariusz Mituś, Marta Bober-Lal - Trener i Doradca Biznesowy w obszarze zarządzania w biznesie  oraz Krzysztof Pysz, Doradca Biznesowy w obszarze funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej.

Zbigniew Hanas podkreślił, że debata ma na celu wypracowanie metod dobrego wsparcia organizacji społecznych - podmiotów ekonomii społecznej,  również w oparciu o siłę partnerstwa jako wspólnego rynku pracy. Podczas dyskusji poszukiwano odpowiedzi na pytanie, jak ekonomia społeczna wpisuje się w strategię i wizję funkcjonowania gminy, powiatu i pozostałych instytucji.

Zarówno burmistrz Waldemar Paluch, jak i Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan wskazywali, w jaki sposób samorząd może wspierać działalność podmiotów ekonomii społecznej. Zwiększenie zatrudnienia może nastąpić np. w ramach realizowania założeń tzw. patriotyzmu gospodarczego, który polega m.in. na zatrzymywaniu środków finansowych na rynku lokalnym, poprzez zlecanie pewnych prac lokalnym podmiotom, czy wykorzystanie miejscowych zasobów. W realizację zadań publicznych można angażować również studentów poprzez działające podmioty ekonomii społecznej.

W debacie pojawiła się również problematyka Rady Działalności Pożytku Publicznego, budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego), konkursów dla podmiotów ekonomii społecznej, klauzul społecznych oraz zleceń typu: in house.

Rozmawiano też o roli zawodowego szkolnictwa wyższego w procesie rozwoju społeczno-gospodarczego, warunkach współpracy uczelni z lokalnymi społecznościami i podmiotami ekonomii społecznej, a także o możliwości uruchomienia kierunku studiów  z warsztatami w kooperacji w PES, przygotowującymi studentów do lokalnych rynków pracy.

O oczekiwaniach prywatnych pracodawców wobec podmiotów ekonomii społecznej opowiedział przedstawiciel przedsiębiorców Tomasz Piotrów.

Mariusz Mituś natomiast, w imieniu jarosławskiej sieci PET, opowiedział o zdolności tych podmiotów do samodzielnego realizowania lokalnych, powiatowych, czy subregionalnych strategii rozwoju przedsiębiorczości, o koniecznej pomocy, jaką tym podmiotom powinny udzielać samorządy, a także o tym, co podmioty działające w III sektorze mogą zrobić samodzielnie, by zwiększyć swój potencjał.

 

ORGANIZATORZY:

Podkarpacki Regionalny Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony

przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Podkarpacką Akademię Przedsiębiorczości

Iga Kmiecik
Kancelaria Burmistrza Miasta
(03.03.2017 | aktualizacja 03.03.2017 14:29)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31