Film pokazuje jarosławską nekropolię: stary i nowy cmentarz. Traktuje o pięknie wiekowych nagrobków z rzeźbami przedstawiającymi postacie Chrystusa, anioły śmierci, płaczki żałobne pod krzyżami, stare popielnice, elementy wieńców laurowych, czaszek, makówek, kos i wypalonych pochodni - symboli przemijania i śmierci. Nagrobki mają wartość artystyczną i historyczną. 222-letni Stary Cmentarz stanowi muzeum sztuki nagrobnej z wysokiej klasy dziełami znanych rzeźbiarzy i kamieniarzy. Został założony na podstawie dekretu nadwornego wydanego 23 sierpnia 1784 r. przez cesarza Józefa II. Data jego powstania jest wcześniejsza od daty założenia Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, Powązkowskiego w Warszawie i Rakowieckiego w Krakowie. Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych cmentarzy zamiejskich w Europie, służył wiernym obrządku łacińskiego i grecko-katolickego. Spoczywają tu prochy osób zasłużonych dla lokalnej społeczności, regionu i kraju. Przykładem jest nagrobek Leona Czechowskiego, który był uczestnikiem powstań narodowych w latach 1830-1831, 1846, 1848 oraz 1863-1864. Znajdują się tu również nagrobki Burmistrzów Miasta Jarosławia, między innymi Gustawa Adolfa Weissa, burmistrza w latach 1867-1876.
W promocji filmu wzięli udział przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń jarosławskich, między innymi: Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu, Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego "ATEST", członkowie Klubu Młodych Fotografów przy Dominikańskim Duszpasterstwie Młodzieży "BASZTA" w Jarosławiu oraz mieszkańcy miasta. Gościem szczególnym był Adam Feliks Wojciechowski - pierwszy prezes Fundacji "Necropolis Jaroslaviensis", która została założona w 1992 r. Celem fundacji jest ratowanie i ochrona jarosławskich zabytków cmentarnych.
Film nasunął widzom refleksje nad przemijaniem i stanowił wstęp do zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych. Godzinna projekcja została nagrodzona aplauzem ze strony publiczności. Płytę DVD można zakupić w księgarniach na terenie Jarosławia.