Obchody Narodowego Święta Republiki Węgierskiej w rocznicę Października 1956 odbyły się w Krakowie, we wtorek 23 października br. Obecny na uroczystościach zastępca burmistrza Jarosławia Stanisław Misiąg złożył konsulowi generalnemu Węgier Katalin Bozsaky życzenia i zaprosił do udziału w obchodach Święta Niepodległości w naszym miescie. "My, Węgrzy uważamy wydarzenia poznańskie za prekursora naszej rewolucji i walki wolnościowej października 1956 r. Jesteśmy świadomi tego, że jesienią tego roku cały naród polski aktywnie brał udział w pomocy dla braci z Węgier. Wyraził swoją solidarność z rewolucją węgierską organizując wiece solidarnościowe, zbiórkę pieniędzy, punkty krwiodawstwa dla Węgrów. Dziś jest czas na dalszą współpracę w dziedzinie kultury, nauki i gospodarki. Strategia partnerska naszych krajów musi opierać się na zaufaniu i tolerancji. W tym duchu musimy działać. Żywe stosunki społeczne wspólne zainteresowania oraz sympatia naszych narodów mogą zapewnić stabilny fundament nam - nowym członkom UE w nowych warunkach" - powiedziała w oficjalnym wystąpieniu konsul Katalin Bozsaky.
Pożegnanie konsula generalnego Republiki Czeskiej w Polsce Josefa Byrtusa na zakończenie kolejnej misji dyplomatycznej odbyło się 25 października 2007 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Josef Byrtus jest również Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia, dlatego na uroczystość zaproszono władze naszego miasta. Zastępca burmistrza Stanisław Misiąg odczytał list od burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, w którym zapewnia, "że przysłowiowe drzwi do Jarosławia zawsze są otwarte dla tak wspaniałego Człowieka i naszego Przyjaciela". Wręczył też medal z panoramą Jarosławia i dedykacją oraz album "Ratusze".
Wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski wręczył Josefowi Byrtusowi Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za Wybitne Zasługi w Rozwoju Polsko-Czeskiej Współpracy.