Tutaj, od godz. 13.00 przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Były zjeżdżalnie, dmuchane zamki, pływające po wodzie kule i rowerki wodne, trampoliny, bańki mydlane, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, zabawy, tańce, występy, a przede wszystkim liczne i zaskakujące najmłodszych niespodzianki. Wszystko po to, aby dzieci, które swoje święto obchodzą każdego 1 dnia czerwca, poczuły radość i beztroskę otaczającego je świata. Słońce, uśmiech i błysk w oku każdego dziecka zdominowały niedzielne popołudnie i były wyrazem, nie tylko ogromnej radości, ale również podziękowaniem za dzień pełen atrakcji. W tym dniu (28.05) jarosławski rynek stał się odzwierciedleniem słów wybitnego pedagoga i prekursora działań na rzecz praw dzieci Janusza Korczaka, który głosił, że „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". I tak też było w ten dzień. Każdy został obdarowany cukierkami roznoszonymi przez burmistrzów Waldemara Palucha i Dariusza Tracza oraz dyrektora Centrum Kultury i Promocji Tomasza Wywrota. Były także wręczane kolorowe dmuchane baloniki.
Rynek podzielony został na kilka stref zabaw i zdominowany oczywiście przez najmłodszych. Była rodzinna strefa rozrywki, strefa przejażdżek na koniach, strefa konkursów z nagrodami, strefa książki i wiele innych. W każdej strefie dla najmłodszych zabawy przygotowywali pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. I tak, w strefie zabaw twórczych, pracownicy MOK przygotowywali fantastyczne rzeźby z owoców i warzyw, w strefie szybkich działań teatralno - fotograficzno - filmowych na dzieciaki czekał m. in. niezawodny Paweł Sroka - instruktor ds. teatru i plastyki w MOK, a obok znajdowała się strefa działań ekologicznych w ramach akcji "Czysty Jarosław". Ostatnią strefą usytuowaną tuż przy podcieniach była strefa "malowania buziek", gdzie pracownicy MOK upiększali kolorowymi rysunkami buzie maluchów. Była też strefa książki z Jarosławskim Kuferkiem Artystycznym. Każde dziecko znalazło coś dla siebie. Były też stoiska kilku jarosławskich szkół, które swoimi pokazami technicznymi oraz informatycznymi zachęcały do zapoznania się z ofertą szkołą.
W godzinach popołudniowych rozpoczęło się wspólne czytanie „Lokomotywy" Juliana Tuwima, w którym udział wzięli burmistrzowie - Waldemar Paluch z córkami Mają i Wiktorią oraz Dariusz Tracz. „Lokomotywę" czytali również dyrektor CKiP Tomasz Wywrót, przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także reprezentantka dzieci i młodzieży.
Ważnym elementem wczorajszego Dnia Dziecka było przeczytanie przez Adę w imieniu wszystkich dzieci petycji wraz z życzeniami dzieci i wypuszczenie jej przyczepionej do baloników w świat, tak, aby dotarła do najbardziej oddalonych zakątków świata. Adzie towarzyszyła dyrektor Wydziału Oświaty UM pani Renata Chlebowska. Ogromną popularnością cieszył się także rodzinny konkurs z „Ekologiczną krową Melą" polegający na dojeniu na czas krowy Meli przez duety rodzinne (dziecko - dorosły). Nieco starsze dzieci z kolei rozegrały turniej „Streetball" zakończony wręczeniem nagród i pamiątkowych dyplomów.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również staropolska kuchnia przygotowana przez Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu w ramach akcji „Smyki lubią smakołyki". Podczas tej zabawy, najmłodsi poznawali smaki i zapachy XVII - wiecznej kuchni i spiżarni. Było gwarno, radośnie i dynamicznie, a niemal w każdym zakątku rynku coś się działo.
Odbył się też finał konkursu „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas" oraz inauguracja II edycji akcji „Czysty Jarosław" z plastyczno-ekologicznymi zabawami „Twórz z tworzywa póki Ziemia żywa". Ciekawość i zainteresowanie wzbudził również rycerz Reiner, który pojawił się na jarosławskim rynku i tradycyjnie towarzyszyła mu księżna Marta. Po rynku spacerowali również Anna Ostrogska oraz Wilhelm Orsetti. Zobaczyć można było również wóz strażacki, a sami strażacy dla ochłody przygotowali pokaz wodny, umożliwiając maluchom świetną, wodną zabawę.
Zakończeniem radosnego i kolorowego dnia był finał IX edycji „Masz Talent" z gwiazdą wieczoru Karolem Dziedzicem, uczestnikiem V edycji „The Voice of Poland". Wystąpiło 15 finalistów, a oceniało ich jury, w skład którego oprócz zastępcy burmistrza Dariusza Tracza, weszli m. in. Alicja Zając - prezes Fundacji „Pomocna Dłoń" oraz Karol Dziedzic.
W tym dniu burmistrz Waldemar Paluch, oprócz życzeń dobrej zabawy, radości i uśmiechu dla wszystkich dzieci, zwrócił się również z pięknymi życzeniami do wszystkich Mam, które swoje święto obchodziły zaledwie dwa dni wcześniej.
W godzinach porannych z kolei, na akwenie Babionka, odbyły się zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka, nad którymi honorowy patronat objął m. in. Burmistrz Miasta Jarosławia. Zawody zorganizowane zostały przez Polski Związek Wędkarski, Koło Jarosław „Miasto" i przeznaczone były dla dzieci do lat 16.
Dla przypomnienia:
Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego głównym zamierzeniem było upowszechnianie ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945). W krajach ONZ obchodzony jest od 1955 w różne dni roku, w zależności od kraju. W Polsce i innych krajach bałtyckich, święto wszystkich dzieci obchodzone jest 1 czerwca. W tym dniu również w Polsce od 1994 roku obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Tegoroczna XXIII odbędzie się pod hasłem „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej".
Więcej zdjęć w GALERII.