Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili młodzież gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego. Konkurs obejmował kategorie: recytacja i debiut poetycki.
Do konkursu w kategorii recytacji zgłosiło się 43 uczestników z piętnastu szkół oraz dwóch domów kultury.
Komisja w składzie Jadwiga Dyr - przewodnicząca komisji, Teresa Piątek, Małgorzata Kowal, Krzysztofa Cap i Zofia Kolasa po wysłuchaniu 38 recytacji tytuł laureata przyznała Magdalenie Szulc z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Jarosławiu. Drugie miejsce otrzymał Karol Argasiński z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jarosławiu, zaś III miejsce zajęła Aleksandra Matusz z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Jarosławiu.. Cztery osoby otrzymały wyróżnienia: Tomasz Wawrzyk z Publicznego Gimanzjum Nr 1 w Jarosławiu, Piotr Zieliński z Publicznego Gimnazjum Nr 3 z Jarosławia, Anna Sudoł z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Aneta Zagrobelny z Publicznego Gimnazjum w Zapałowie.
W kategorii debiut poetycki wpłynęło łącznie 59 tekstów napisanych przez 21 autorów z ośmiu szkół. Komisja w składzie: Krystyna Trojanowska, Jadwiga Dyr i Anna Gajda pierwszą nagrodą uhonorowała Joannę Dizmirę z Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Jarosławiu za wiersz "Jesienne barwy Jarosławia". Drugie miejsce przyznano Annie Szymańskiej z Zespołu Szkół w Kańczudze za wiersz "Analiza Schodów", zaś III miejsce komisja przyznała Magdalenie Barłóg z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku za wiersz "Być".
Komisja postanowiła przyznać wyróżnienia: Marcie Kijance z Zespołu Szkół w Rokietnicy za tekst "Uśmiech", Katarzynie Rajter z Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Jarosławiu za tekst "Jesienne Miasto", Anastazji Sitarz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku za tekst "Ginąc w przestworzach świtu" oraz Gabrieli Stefanowicz z Zespołu Szkół w Rokietnicy za tekst "Miś".
Nagrodę specjalną jury przyznało Jolancie Madej z Zespołu Szkół w Kańczudze za wiersz "Dresiarz pod bramą nieba staną".
Poetyckie zmagania zaszczycił swoją obecnością pomysłodawca konkursu, krewny poety Antoni Maria Kraus - honorowy członek Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.
Dla laureatów konkursu organizatorzy przewidzieli okolicznościowe statuetki J. Hordyńskiego wykonane przez Dariusza Jasiewicza oraz nagrody książkowe i rzeczowe, które wręczał zastępca burmistrza Stanisław Misiąg. Natomiast Centrum Kulturalne w Przemyślu ufundowało dla laureatów i ich rodziców zaproszenia na "Przemyską Jesień Teatralną".
Fundatorami i współorganizatorami konkursu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu i Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Jarosławiu. Ponadto nagrody ufundował Starosta Przemyski. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Jarosławskiego.
Jerzy Hordyński urodzony 18 października 1919 r. w Jarosławiu, zmarł 14 czerwca 1998 r. w Rzymie - polski poeta i publicysta autor kilkunastu zbiorów wierszy. Walczył w Armii Krajowej. W latach 1945 - 1948 był więźniem sowieckich łagrów. W 1948 osiadł w Krakowie. Współpracował m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym". W 1956 został członkiem redakcji "Życia Literackiego", gdzie wspólnie z W. Szymborską prowadził pocztę literacką. W 1964r. Po kilkuletnich podróżach po Europie zamieszkał Rzymie, gdzie jego twórczość zdobyła uznanie. Nadsyłał korespondencję do "Życia Literackiego" i "Przekroju". We współpracy z biurem podróży, oprowadzał Polaków m.in. po Rzymie.
Wybrana twórczość: tomy poezji Powrót do światła (1951; debiut), Pod znakiem Wagi (1959), Rozmowy z Chopinem (1961), Koncert włoski (1968), Egzorcyzmy (1972), Ślad (1985), Oddalenia (1989), widowisko muzyczno-poetyckie Chopin (prapremiera 1949).
Otrzymał m.in. nagrody: Gran Premio Italia, Prezydenta Miasta Rzymu i Le Muse (Florencja).