Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

VI Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego w Jarosławiu

W sobotę 27 października br. o godz. 10.00 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu odbył się VI Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego. Celem konkursu jest popularyzacja twórczości Jerzego Hordyńskiego, jarosławskiego poety, a także rozwijanie i pogłębianie wiedzy o mieście i regionie. Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Urząd Miasta Jarosławia.

Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili młodzież gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego. Konkurs obejmował kategorie: recytacja i debiut poetycki.

Do konkursu w kategorii recytacji zgłosiło się 43 uczestników z piętnastu szkół oraz dwóch domów kultury.

Komisja w składzie Jadwiga Dyr - przewodnicząca komisji, Teresa Piątek, Małgorzata Kowal, Krzysztofa Cap i Zofia Kolasa po wysłuchaniu 38 recytacji tytuł laureata przyznała Magdalenie Szulc z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Jarosławiu. Drugie miejsce otrzymał Karol Argasiński z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jarosławiu, zaś III miejsce zajęła Aleksandra Matusz z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Jarosławiu.. Cztery osoby otrzymały wyróżnienia: Tomasz Wawrzyk z Publicznego Gimanzjum Nr 1 w Jarosławiu, Piotr Zieliński z Publicznego Gimnazjum Nr 3 z Jarosławia, Anna Sudoł z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Aneta Zagrobelny z Publicznego Gimnazjum w Zapałowie.

W kategorii debiut poetycki wpłynęło łącznie 59 tekstów napisanych przez 21 autorów z ośmiu szkół. Komisja w składzie: Krystyna Trojanowska, Jadwiga Dyr i Anna Gajda pierwszą nagrodą uhonorowała Joannę Dizmirę z Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Jarosławiu za wiersz "Jesienne barwy Jarosławia". Drugie miejsce przyznano Annie Szymańskiej z Zespołu Szkół w Kańczudze za wiersz "Analiza Schodów", zaś III miejsce komisja przyznała Magdalenie Barłóg z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku za wiersz "Być".

Komisja postanowiła przyznać wyróżnienia: Marcie Kijance z Zespołu Szkół w Rokietnicy za tekst "Uśmiech", Katarzynie Rajter z Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Jarosławiu za tekst "Jesienne Miasto", Anastazji Sitarz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku za tekst "Ginąc w przestworzach świtu" oraz Gabrieli Stefanowicz z Zespołu Szkół w Rokietnicy za tekst "Miś".

Nagrodę specjalną jury przyznało Jolancie Madej z Zespołu Szkół w Kańczudze za wiersz "Dresiarz pod bramą nieba staną".

Poetyckie zmagania zaszczycił swoją obecnością pomysłodawca konkursu, krewny poety Antoni Maria Kraus - honorowy członek Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Dla laureatów konkursu organizatorzy przewidzieli okolicznościowe statuetki J. Hordyńskiego wykonane przez Dariusza Jasiewicza oraz nagrody książkowe i rzeczowe, które wręczał zastępca burmistrza Stanisław Misiąg. Natomiast Centrum Kulturalne w Przemyślu ufundowało dla laureatów i ich rodziców zaproszenia na "Przemyską Jesień Teatralną".

Fundatorami i współorganizatorami konkursu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu i Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Jarosławiu. Ponadto nagrody ufundował Starosta Przemyski. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Jarosławskiego.

Jerzy Hordyński urodzony 18 października 1919 r. w Jarosławiu, zmarł 14 czerwca 1998 r. w Rzymie - polski poeta i publicysta autor kilkunastu zbiorów wierszy. Walczył w Armii Krajowej. W latach 1945 - 1948 był więźniem sowieckich łagrów. W 1948 osiadł w Krakowie. Współpracował m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym". W 1956 został członkiem redakcji "Życia Literackiego", gdzie wspólnie z W. Szymborską prowadził pocztę literacką. W 1964r. Po kilkuletnich podróżach po Europie zamieszkał Rzymie, gdzie jego twórczość zdobyła uznanie. Nadsyłał korespondencję do "Życia Literackiego" i "Przekroju". We współpracy z biurem podróży, oprowadzał Polaków m.in. po Rzymie.

Wybrana twórczość: tomy poezji Powrót do światła (1951; debiut), Pod znakiem Wagi (1959), Rozmowy z Chopinem (1961), Koncert włoski (1968), Egzorcyzmy (1972), Ślad (1985), Oddalenia (1989), widowisko muzyczno-poetyckie Chopin (prapremiera 1949).
Otrzymał m.in. nagrody: Gran Premio Italia, Prezydenta Miasta Rzymu i Le Muse (Florencja).

Rafał Żelazo
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
(31.10.2007 | aktualizacja 30.11.2007 15:11)
Mariola Prostak z ZSOiL w Pawłosiowie recytuje wiersz pt. "Epitafium dla kota"
Mariola Prostak z ZSOiL w Pawłosiowie recytuje wiersz pt. "Epitafium dla kota"
Prowadząca konkurs Zofia Kolasa - gł. instruktor MOK w Jarosławiu
Prowadząca konkurs Zofia Kolasa - gł. instruktor MOK w Jarosławiu
Joanna Dzimira Laureatka  konkursu w kategorii debiut poetycki
Joanna Dzimira Laureatka konkursu w kategorii debiut poetycki
Jolanta Madej, która otrzymała nagrodę specjalną za wiersz "Dresiarz pod bramą nieba staną"
Jolanta Madej, która otrzymała nagrodę specjalną za wiersz "Dresiarz pod bramą nieba staną"
Laureaci konkursu w kategorii recytacji
Laureaci konkursu w kategorii recytacji
Zastępca burmistrza Stanisław Misiąg wręcza nagrodę książkową jednej z uczestniczek konkursu Foto: Rafał Żelazo
Zastępca burmistrza Stanisław Misiąg wręcza nagrodę książkową jednej z uczestniczek konkursu Foto: Rafał Żelazo
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30