- Honorowe obywatelstwo to rodzaj miejskiego „klejnotu" pozwalającego nobilitować osoby szczególnie zasłużone dla miasta i kraju. Jarosławscy radni z poprzedniego stulecia określali ten zaszczyt najcenniejszym darem, który posiadali. W latach 1857-2003 złożono go na ręce 35 znakomitych osobistości: Polaków i cudzoziemców, Jarosławian z urodzenia, zamieszkania, czy tylko nobilitacji, ale zawsze z działania, walki i wielkiej pracy dla miasta i dla Polski - tak pisze Zofia Kostka-Bieńkowska w publikacji Honorowi Obywatele Jarosławia 1857-2003, wydanej w 2009 r., jak dotąd jedynej książce poświęconej wyłącznie tej tematyce. Od 2003 r. do grona honorowych obywateli dołączyło jeszcze 17 osób zasłużonych.
Nazwiska wszystkich wyróżnionych na przestrzeni wieków tym tytułem, od 10 czerwca br. widnieją na poświęconej im tablicy w głównym holu jarosławskiego Ratusza. Realizacja autorstwa artysty rzeźbiarza Dariusza Jasiewicza została odsłonięta podczas obchodów Dnia Patrona Miasta, przypadających w 240. rocznicę przybycia dominikanów do Jarosławia. Odsłonięcia dokonali honorowi obywatele: prof. István Kovács, Zygmunt Strenczak, Kazimierz Ziobro oraz organizatorzy wydarzenia: przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny i burmistrz miasta Waldemar Paluch.
- To odkryta karta historii nie tylko naszej „Małej Ojczyzny" jaką jest ziemia jarosławska, ale również naszego kraju, Europy i świata. Na tej tablicy są nazwiska wielkich osobowości. Pragnę serdecznie podziękować włodarzom miasta za podjęcie decyzji o wykonaniu tej tablicy, o wmurowaniu jej właśnie tutaj - w ratuszu, miejscu gdzie zapadają najważniejsze decyzje o rozwoju miasta. Życzę dalszych sukcesów rozwoju naszego pięknego i historycznego Jarosławia, miasta drogiego mojemu sercu - mówił tuż po odsłonięciu realizacji, Zygmunt Strenczak. Poświęcenia tablicy dokonał o. Jacek Skupień - przeor klasztoru oo. dominikanów.
***
Tablica została wykonana z trawertynu barwionego i patynowanego. Ma kształt otwartej od góry szerokiej ramy, w którą artysta Dariusz Jasiewicz ujął formę rzeźbiarską - miasto Jarosław, jako historyczny gród z wyeksponowanymi obwarowaniami i płynącą poza murami miasta rzeką San. Nad miastem góruje postać św. Michała Archanioła, a centrum - serce stanowi bł. o. Michał Czartoryski OP, patron miasta w formie złoconej plakiety osadzonej w niszy. Plakieta jest częścią statuetki autorstwa artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara, którą otrzymują od 2016 r. Honorowi Obywatele Miasta Jarosławia. Formę rzeźbiarską od dołu zamyka herb miasta ujęty w okrągłą formę.
Na bocznych skrzydłach ramy znajduje się wykaz 56 honorowych obywateli ułożonych chronologicznie z podziałem na okresy: Galicja, II Rzeczpospolita, Polska Ludowa, III Rzeczpospolita. Na dolnym skrzydle ramy zamieszczono napis: HONOROWI │OBYWATELE MIASTA │JAROSŁAWIA.
Więcej zdjęć - FACEBOOK