Już w godzinach porannych Przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny oraz burmistrzowie: Andrzej Wyczawski i Bogdan Wołoszyn złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą wymarsz Legionów z Jarosławia. Jarosławskie uroczystości zaszczycił swoją obecnością Konsul Generalny Republiki Węgier, a zarazem Honorowy Obywatel naszego miasta Istvan Kovacs. Wspólnie z władzami miasta i przedstawicielami Clubu Konsulów zapalił znicz i złożył wieniec na Starym Cmentarzu przy grobie mjra Leona Czechowskiego, uczestnika Powstania Listopadowego, Węgierskiej Wiosny Ludów i Powstania Styczniowego.
Pamięć bohatera obu narodów została również przywołana podczas odsłonięcia kopijnika przeniesionego na nowe miejsce w związku z budową parkingu. "Leon Czechowski występuje w dramacie Wyspiańskiego Noc Listopadowa" - mówił historyk Istvan Kovacs - "Można więc powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej znanych bohaterów XIX wieku".
Centralnym punktem Święta Niepodległości była Msza św. koncelebrowana w kolegiacie jarosławskiej pod przewodnictwem ks. bpa Jana Niemca, pochodzącego z naszego województwa, który jest biskupem pomocniczym w diecezji kamieniecko-podolskiej. Przed Mszą św. odbył się krótki koncert Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego "Jarosław".
Następnie Istvan Kovacs, duchowni, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, delegacje szkół, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych i politycznych, pod Krzyżem Golgoty Narodu XX wieku oddali hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległość.
Po Krzyżem Golgoty odbył się też Apel Poległych, przyrzeczenie kandydatów na Strzelców Związku Strzeleckiego "STRZELEC" oraz złożenie kwiatów i wieńców. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe szkół, organizacji społecznych i kombatanckich, a także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Orkiestra Dęta z Tryńczy.
Po południu, w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu mieszkańcy oglądali program artystyczny pt. "Rzeczpospolita znaczy my..." (St. Wyspiański). Program w wykonaniu "Teatru Słowa" Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu wyreżyserowała Zofia Kolasa. Gościnnie wystąpił Paweł Sroka, który recytował fragmenty z dramatu "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. Wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca "Jarosław" z Państwowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu, który zaprezentował staropolskie tańce ludowe, tj.: polonez i krakowiak. Zespołowi przygrywała orkiestra pod kierunkiem Henryka Iłowskiego. Wystąpiły też solistki MOK (przygotowane przez Wiktora Maruta) z repertuarem pieśni legionowych. Wieczorem odbyła się projekcja filmu Andrzeja Wajdy pt. "KATYŃ".
Odbył się także Otwarty Turniej Szachowy o nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia w Klubie Garnizonowym.