„Być szczęśliwym" - to znaczy przestać się bać... mówić otwarcie i reagować na przemoc, deptanie godności osobistej drugiego człowieka, nie przechodzić obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Wszyscy o tym wiemy, ale nie zawsze potrafimy reagować. Takie przesłanie niesie monodram Mileny Piejko - uczennicy ZSP w Jarosławiu i aktorki Teatru PLASTER działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury, w reż. Pawła Sroki - instruktora teatralnego MOK. Autorzy nad manodramem pracowali blisko rok. Premiera dla jarosławskiej publiczności odbyła się końcem kwietnia. W maju został zaprezentowany gimnazjalistom, ponieważ monodram powstał w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny Jarosław". Został zagrany już piętnastokrotnie dla publiczności z Jarosławia, Przemyśla i Radymna.
Grę młodej aktorki bardzo szybko doceniono w regionie i na przeglądach ogólnopolskich. Monodram „Być szczęśliwym" został zauważony na 65. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Słupsku (15-17 czerwca br.). Milena Piejko, jako jedyna reprezentantka województwa podkarpackiego, zdobyła tam II nagrodę w kategorii Teatr Jednego Aktora. Spektakl był jednym z siedemnastu uczestniczących w konkursie. Warto też przypomnieć, że w wojewódzkich eliminacjach (12 maja) Milena Piejko zajęła I miejsce. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to najważniejsza tego typu impreza w Polsce. Wszystkie spotkania recytatorów, aktorów i osób śpiewających odbywają się pod kuratelą Towarzystwa Kultury Teatralnej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także Ministerstw Edukacji Narodowej.
Milena Piejko kolejny sukces odniosła kilka dni temu, 2 lipca na 13. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, w którym wzięło udział ponad 20 monodramów z całego kraju. W połowie lipca odbędą się też Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Kołowrotek 2017" w Rakszawie. Tam również nie zabraknie jarosławskiego akcentu.
Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia na ogólnopolskich scenach teatralnych!
„Być szczęśliwym" wg „Książki wszystkich rzeczy" Guusa Kuijera. Wykonanie: Milena Piejko. Scenariusz, reżyseria, scenografia: Paweł Sroka. Muzyka: Wiktor Marut.
Więcej o spektaklu TUTAJ