Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Lipiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Ponad 1,7 mln zł dla Jarosławia

Miasto pozyskało ponad 1,7 mln złotych na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich obiektów: Bramy Krakowskiej i piwnic Ratusza oraz dostosowanie ich do prowadzenia działań kulturalnych. Nasz wniosek pn. "Jarosław Magiczne Miasto" znalazł się wśród 46 wybranych do dofinansowania.
Koncepcja aranżacji pomieszczeń piwnic ratusza
Koncepcja aranżacji pomieszczeń piwnic ratusza
Koncepcja aranżacji Bramy Krakowskiej
Koncepcja aranżacji Bramy Krakowskiej

W pomieszczeniach Bramy Krakowskiej i piwnicach Ratusza powstanie Centrum Edukacji Kulturalnej. Jego fundamentem będzie edukacja kulturalna dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy uczestniczą w tym procesie, a także nieformalne wspieranie szkół w realizacji projektów i programów edukacji artystycznej i kulturowej.

Aranżacja pomieszczenia we wnętrzu Bramy Krakowskiej będzie opierała się na edukacji służącej kształceniu stosunku do dziedzictwa kulturowego - tożsamości kulturowej, ochrony dziedzictwa kultury własnej i innych, szacunku do różnorodności kulturowej.

W piwnicach Ratusza planowana jest natomiast twórcza, artystyczna działalność edukacyjna. 

W ramach projektu powstaną tematyczne sale nawiązujące do różnych dziedzin sztuki: malarstwa, architektury, rzeźby, a osoby odwiedzające będą mogły wczuć się w rolę artysty, poprzez komponowanie swoich dzieł, np. za pomocą aplikacji multimedialnych projektując obrazy, czy zamki.

W piwnicach Ratusza zaplanowane są sale:

- papieroplastyka

- w świecie rzeźby

- laboratorium malarstwa

- laboratorium teatralne

- świat architektury

 

BUDŻET PROJEKTU:

2 256 377,78 OGÓŁEM

2 010 377,78 WYDATKI KWALIFIKOWANE  

1 708 821,03 DOFINANSOWANIE

Projekt pn. „Jarosław Magiczne Miasto" wpływa na budowanie świadomości i poprawę edukacji kulturalnej mieszkańców poprzez nowoczesną ofertę kulturalno-edukacyjną, która przyczynia się do wzrostu udziału mieszkańców regionu w życiu kulturalnym i budowy tożsamości regionalnej. Realizacja projektu stworzy warunki do zdobywania wiedzy o kulturze, do rozumienia kultury, do korzystania z niej, do kształcenia potrzeb i nawyków uczestniczenia w kulturze, uświadomienie znaczenia kultury i aktywności kulturalnej w rozwoju indywidualnym człowieka i w rozwoju społeczeństwa - przy czym mające wpływ na kształtowanie się tożsamości kulturowej regionu.

Realizacja projektu spowoduje uruchomienie nowych wydarzeń kulturalnych, w tym edukacyjnych, zaproponowany program stworzy nowe formy uczestnictwa w kulturze, wprowadzi nowe elementy merytoryczne, skierowany jest do nowych grup odbiorców, przyczynia się do budowania świadomości i edukacji kulturalnej.

W ramach projektu zaproponowano rozwiązania sprzyjające budowaniu świadomości i poprawie edukacji kulturalnej mieszkańców miasta. W stworzonej ofercie zwrócono uwagę na aspekt ochrony dziedzictwa kulturowego  (motyw przewodni Bramy Krakowskiej) oraz aspekt kulturowy zwłaszcza w kontekście edukacji kulturalnej, której poświęcone są  pomieszczenia we wnętrzach piwnic Ratusza. 

Wnioskodawca starał się stworzyć nowoczesną ofertę (urządzenia interaktywne, urządzenia multimedialne), która w powiązaniu z tradycyjnymi metodami ma służyć zwiększeniu udziału mieszkańców regionu w życiu kulturalnym i budowaniu tożsamości regionalnej.

Planowane do utworzenia centrum edukacji kulturalnej będzie stanowić dla miasta Jarosławia nową ofertę. Zaproponowany program został tak stworzony, aby korzystali z niego dorośli, młodzież i dzieci w grupach zorganizowanych, ale również w grupach nieformalnych. Istniejące np. przy Miejskim Ośrodku Kultury domu grupy warsztatowe np. malarskie czy teatralne skupiają dzieci, młodzież czy dorosłych w określonych grupach z konkretnymi dniami, godzinami i planami zajęć. Przestrzeń, którą oferuje miasto, będzie miała przewagę nad innymi ofertami, gdyż będzie dostępna przez 5 dni w tygodniu. Tutaj będą mogli spędzać czas rodzice z dziećmi, to oni będą głównymi aktorami. Inspirowani wyposażeniem sal, będą poprzez zabawy w teatr czy  ,,budowanie" Ratusza w różnych stylach architektonicznych nabywali kompetencje kulturalne.

Wyposażenie będzie sprzyjało przyswajaniu wiedzy o kulturze, uświadomieniu znaczenia kultury i aktywności kulturalnej w rozwoju człowieka i społeczeństwa.

Zaplanowana w ramach dofinasowania oferta będzie stworzona dla różnych grup odbiorców. Szczególną, nową grupą, dla której nie ma w mieście takiej oferty, są rodziny z dziećmi. Dostępne warsztaty czy koła zainteresowań adresowane są do konkretnych segmentów: seniorzy, młodzież lub dzieci. Propozycja wynikająca z realizacji projektu stwarza możliwość wspólnego spędzania czasu.

 

Iga Kmiecik
Kancelaria Burmistrza Miasta
(07.07.2017 | aktualizacja 07.07.2017 17:24)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31