Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

1 sierpnia – PAMIĘTAMY!

1 VIII 1944 roku Warszawa wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, które miało trwać zaledwie kilka dni, a trwało aż 63 i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy. Walka była nierówna, ale bardzo zacięta.

Wczoraj, w 73. rocznicę, ten niebywały akt heroizmu, był w wielu miastach upamiętniany na różne sposoby. Najważniejsza w tym dniu była troska o to, aby wartości, którymi kierowali się powstańcy walczący o wolną Polskę, łączyły pokolenia i nie pozwalały zapomnieć o tak ważnych w dziejach naszego narodu wydarzeniach. Sanitariusze, łączniczki, pielęgniarki, peżetki, dowódcy, biuralistki, zakonnice, patrolowi, lekarze i wiele innych funkcyjnych o różnych pseudonimach - „Monter", „Danuta", „Motyl", „Laluś", „Masza", „Wallenrod", „Ostoja", „Kropidło", „Antek", „Katarzyna", „Myszka", „Bór", „Janka", „Pączek" - podjęli 73 lata temu walkę o wolność i niepodległość, o wiarę, a przede wszystkim walkę w imię godności. Były wśród nich także osoby, których losy w jakimś stopniu związane były z Jarosławiem, jak Jerzy Sylwester Maksymowicz (ps. „Mroźny"), Bronisław Lewkowicz („Kurs"), Feliks Kuźma („Żbik"), Władysław Janocha („Władek"), Bronisław Ekert, czy Tadeusz Blejarski („Dąb"). Dzisiaj bohaterzy tamtych dni są dla wielu z nas wzorami do naśladowania, od których uczmy się przejmować to, co najcenniejsze i najważniejsze - patriotyzm i troskę o Ojczyznę.

W Jarosławiu uroczystości związane z wybuchem Powstania Warszawskiego odbyły się przy Pomniku Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej na placu ks. Piotra Skargi przy jarosławskiej Kolegiacie w symboliczną godzinę „W" -  17.00. Zawyły też syreny alarmowe wchodzące w skład systemu alarmowego miasta, oddając hołd i czcząc pamięć uczestników i cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Modlitwę w intencji wszystkich ofiar Powstania Warszawskiego odmówił ks. Zdzisław Janiec, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentował zastępca Dariusz Tracz, który w krótkich słowach, przytaczając wspomnienia uczestników powstania, podkreślił ogromną odwagę, heroizm i oddanie wszystkich bohaterów Powstania Warszawskiego w imię marzeń o wolnej Ojczyźnie. Głos zabrali również Marcin Zaborniak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Tadeusz Chrzan, Starosta Jarosławski.  

W apelu poległych, salwie honorowej oraz złożeniu kwiatów w hołdzie uczestnikom powstania, udział także wzięli przedstawiciele władzy samorządowej różnych szczebli, radni, służby mundurowe, przedstawiciele biur parlamentarzystów, organizacji, związków, stowarzyszeń, duchowieństwa, a także mieszkańcy.

Punktem wieńczącym uroczyste obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego była msza św. w intencji powstańców odprawiona w Parafii pw. Bożego Ciała.

1 sierpnia jarosławscy harcerze w różnych punktach miasta oraz autobusach komunikacji miejskiej śpiewali żołnierskie i powstańcze pieśni. Natomiast od kilku dni przed Urzędem Miasta Jarosławia usytuowana została okolicznościowa wystawa poświęcona bohaterom tamtych dni. Zachęcamy do jej obejrzenia.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(02.08.2017 | aktualizacja 02.08.2017 10:46)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31