Od wydania pierwszego, bardzo skromnego tomu rocznika Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia minęło już 69 lat i gdyby nie 10-letnia przerwa w działalności Stowarzyszenia, obecnie cieszylibyśmy się znacznie bogatszym zasobem roczników. Po wznowieniu w 1958 r. pracy SMJ i pojawieniu się w 1961 r. drugiego tomu publikacji przyszły kolejne, do których dołączył w tym roku najnowszy - XXIII tom. Organizacja w ten sposób, po obchodach jubileuszu 80-lecia, kontynuuje kolejne dziesięciolecie działalności wydawniczej.
Promocja książki odbyła się w miniony czwartek (5.10) w kamienicy Marysieńki - siedzibie SMJ, z udziałem prezesa Tadeusza Słowika, Jadwigi Dyr i Jana Domki z zespołu redakcyjnego, Mariana Wilusza i Antoniego Grala, którzy przybliżyli tematy swoich artykułów, członków i sympatyków SMJ. Podczas spotkania minutą ciszy uczczono pamięć, zmarłej kilka dni temu, śp. Łucji Turczak - dyrektor Muzeum Kamienica-Orsettich w latach 1973-86 oraz zmarłych w ostatnim czasie osób związanych ze Stowarzyszeniem.
XXIII tom Rocznika SMJ rozpoczyna pożegnanie Tomasza Wieczorkiewicza (zm. 2.06.2017 r. w Genewie) - członka SMJ, wielkiego przyjaciela Stowarzyszenia, zainteresowanego sprawami Jarosławia, który co roku odwiedzał miasto szczególnie mu blisko.
W dalszej części publikacja została podzielona na: Opracowania,
Sylwetki i Wspomnienia. W każdym z działów poruszane są ciekawe tematy związane z odległą i współczesną historią miasta,
regionu oraz postaciami, które ją współtworzyły. Przeczytamy
m.in. o zagadnieniach urbanistyczno-architektonicznych Jarosławia do
końca okresu staropolskiego, ambonach, zakonach żeńskich,
Jarosławiu królowej Marysieńki, czy o historii lokalnego sportu w
XX i XXI w. Poznamy też sylwetki np. Wandy Czartoryskiej, o.
Wincentego Marii Podlewskiego, Leszka Witolda
Smoczkiewicza.
Rocznik został wydany przez
Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia przy wsparciu finansowym
Gminy Miejskiej Jarosław. Dostępny jest w siedzibie Stowarzyszenia
oraz w Punkcie Informacji Turystycznej CKiP, Rynek 5.