1 listopada br. przed jarosławskimi cmentarzami prowadzona była nie tylko kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, ale również akcja „Jestem widoczny - jestem bezpieczny". Urząd Miasta przygotował ponad tysiąc opasek i kolorowych elementów odblaskowych oraz ulotek informacyjnych, przypominających jak ważne dla naszego bezpieczeństwa na drodze są te niepozorne, świecące elementy. Od godz. 16.00 rozdawali je przechodniom strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego. - Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i bardzo szybko zakończyła się sukcesem. Dorośli chętnie zakładali na przedramię opaski, a dzieci zabierały ze sobą kolorowe elementy w kształcie zwierząt, owoców czy samochodów. Dziękujemy za współpracę Jednostce Strzeleckiej, która wspiera nas w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" - mówi Lesław Strohbach, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych.
Dla przypomnienia
O zmroku kierowca dostrzega pieszego, ubranego w ciemną odzież i bez odblasków, z odległości około 30 - 40 metrów. To często zbyt mało, żeby w porę skutecznie zareagować. Natomiast gdy pieszy ma na sobie świecący element, może być zauważalny nawet ze 150 metrów. To daje szanse kierowcy na wyhamowanie i bezpieczne ominięcie pieszego, czy rowerzysty. Żeby odblask spełniał swoją rolę, powinien znaleźć się na odzieży, na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej lub pleców. Dla własnego bezpieczeństwa świećmy przykładem!
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmroku w terenie niezabudowanym musi mieć przypięty do odzieży element odblaskowy.