„Rady na odpady, czyli jak Jarek uczył sortować śmieci" oraz „Jarosławskie porządki, czyli sąd nad dzikiem Bajzelikiem" to dwie kolorowe książeczki przygotowane dla dzieci przez Urząd Miasta, które uwrażliwiają na potrzeby dbania o środowisko m.in. przez segregację odpadów. 4 tysiące bajek i komiksów trafiło już do jarosławskich przedszkoli i szkół podstawowych, do podległych instytucji organizujących konkursy ekologiczne oraz jako upominki w ramach akcji „Czysty Jarosław". Publikacje spotkały się z tak dużym zainteresowaniem najmłodszych, że został już zlecony dodruk egzemplarzy.
- Nie ma lepszego sposobu na zainteresowanie dzieci potrzebami środowiska naturalnego, czy nauczenia właściwego postępowania z wytwarzanymi każdego dnia odpadami, jak tylko przez zabawę. Gdy nauka staje się zabawą, powstaje przestrzeń dla środowiska. Dlatego bardzo się cieszę, że kolorowe książeczki są motywem przewodnim lekcji edukacyjnych, czy spotkań z ekologią, a szczególnie, że zostały tak dobrze przyjęte przez najmłodszych recenzentów - mówi burmistrz Waldemar Paluch.
Publikacje polubiły m.in. dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 10. W minionym tygodniu podczas zajęć poznały takie słowa jak ekologia, segregacja, recykling, surowce wtórne, wysypiska śmieci. Dzięki opowiadaniu „Rady na odpady, czyli jak Jarek uczył sortować śmieci"przedszkolakom udało się poprawnie posegregować odpady, poznać ich źródła oraz rodzaje. Na podsumowanie powstały niepowtarzalne papierowe kreacje z gazet.
Książeczki, które w zabawny sposób uwrażliwiają młodych czytelników na sprawy związane z ochroną środowiska, stały się również tematem „Spotkań z ekologią" - inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu. Placówkę odwiedziły już grupy ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Adama Mickiewicza oraz Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Muninie. - Podczas lekcji uczniowie poznali przygody Jarka i jego sposoby na sortowanie śmieci. Ta interesująca historyjka zachęciła naszych najmłodszych czytelników do własnych przemyśleń. Opowiadali o tym jak radzą sobie z segregacją odpadów, co sprawia im największe trudności, by w końcu spróbować rozwiązać najtrudniejszą z zagadek - skąd się biorą te wszystkie śmieci? Akcentem kończącym spotkania było rozdanie wszystkim uczestnikom pamiątkowych egzemplarzy książki „Rady na odpady, czy jak Jarek uczył sortować śmieci".
Na takie niecodzienne spotkania zapraszamy wszystkie Przedszkola i Szkoły Podstawowe. Termin wspaniałej zabawy w bibliotece z naszymi książkowymi przyjaciółki Jarkiem lub niesfornym dzikiem Bajzelikiem, można uzgodnić telefonicznie - 16 621 55 77 (wew. 124).
Zapraszamy!