Bogaty program miejskich uroczystości rozpoczął się złożeniem kwiatów pod tablicą umieszczoną na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, która upamiętnia 20. rocznicę wyjścia z Ziemi Jarosławskiej Kompanii Legionów. Przybyłe delegacje złożyły również stosowne wieńce pod kopijnikiem poświęconym pamięci mjr. Leona Czechowskiego. Pracownicy Centrum Kultury i Promocji rozdawali mieszkańcom biało-czerwone kotyliony.
Koncelebrowana msza św. w intencji Ojczyzny została odprawiona w kościele pw. Bożego Ciała, a tuż przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy, Reprezentacyjny Chór „Jarosław" pod kier. dyrygenta dr. Andrzeja Jakubowskiego zaprezentował koncert pieśni patriotycznych.
Po zakończeniu liturgii uczestnicy obchodów przeszli na rynek, prowadzeni przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, kompanię honorową WP, harcerzy, strzelców z pochodniami i poczty sztandarowe jarosławskich placówek oświatowych.
„Pomyślmy o tym i dziś, kiedy to my tworzymy współczesny Jarosław. Otrzymaliśmy od przodków wolny kraj i nasze miasto. Najwyższą ceną, którą wielu z nich zapłaciło, było życie. Mamy spory dług i wielki obowiązek nie zaprzepaścić tamtej ofiary. Miarą naszego dzisiejszego patriotyzmu jest to, co czynimy nie tylko dla naszej Wielkiej, ale i tej Małej Ojczyzny, co dajemy z siebie, jaki wysiłek wkładamy w pracę i ile uwagi poświęcamy otoczeniu, temu najbliższemu. Patriotyzm, to nie wielkie słowa i puste gesty. Prawdziwy patriotyzm dziś, to dojrzałe i odpowiedzialne myślenie o wspólnocie, również tej lokalnej i uczciwa praca na jej rzecz.
Po 99 latach, pomimo zawieruchy i zniszczeń II wojny światowej, czasów PRL-u, trudności czasów transformacji, Jarosław trwa i rozwija się, pięknieje i odnosi sukcesy. Jesteśmy dumni z naszego miasta, tworzymy je i zmieniamy wspólnie dzień po dniu, rozwijamy i dokładamy swoje cegiełki do tego gmachu, każdy na miarę swoich możliwości. Zdarza się, że nie wszystko przebiega tak jakbyśmy sobie wymarzyli, musimy zmagać się z okolicznościami jakie wynikają z naszego położenia, demografii, zaszłości gospodarczych minionej epoki, a jednak każdy dzień przynosi wiele ważnych wydarzeń oraz dużych i mniejszych sukcesów" - podkreślał burmistrz Waldemar Paluch.
O bezcennej wartości wolności i kultywowaniu patriotycznych tradycji naszego narodu mówili również: dowódca jarosławskiego Garnizonu ppłk Dariusz Słota, poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Poseł na Sejm RP Wojciech Bakun, poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, a także w imieniu Senatora Mieczysława Golby dyrektor biura Andrzej Homa.
Dla uczczenia 99. rocznicy odzyskania niepodległości został odczytany Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a na zakończenie uroczystości pod tablicą umieszczoną na ratuszu parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, burmistrz Waldemar Paluch wraz z zastępcami Wiesławem Pirożkiem, i Dariuszem Traczem, radni na czele z przewodniczącym Januszem Szkodnym, służby mundurowe, delegacje instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół oraz harcerze złożyli wiązanki kwiatów. Miejskie obchody były doskonałą okazją do wręczenia trzem żołnierzom 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza: Mariuszowi Pędzińskiemu, Łukaszowi Waszczukowi oraz Adrianowi Budzyńskiemu awansów zawodowych.
Sportowymi wydarzeniami towarzyszącymi świętowaniu 11 listopada był zorganizowany w przeddzień rocznicy Halowy Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia. Jest to cykliczna impreza sportowa odbywająca się tradycyjnie w tym okresie już od kilkunastu lat. Więcej o wydarzeniu TUTAJ. O nagrodę burmistrza rywalizowali również miłośnicy szachów. Dzień później rozegrane zostały Otwarte Mistrzostwa Jarosławia w Badmintonie o Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia.
Więcej zdjęć na miejskim portalu Facebook