„Uzależnieniom mówimy NIE" to kampania profilaktyczna nakierowana na działania, mające na celu zapobieganiu wszelkim negatywnym skutkom szeroko rozumianych uzależnień, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Organizowana jest od kilku lat przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której przewodniczy Zbigniew Guzowski, a skierowana jest do dzieci ze szkół podstawowych, podczas edycji wiosennej oraz młodzieży II klas gimnazjalnych w trakcie edycji jesiennej. Nad całością turnieju zawsze czuwa Małgorzata Bórzyńska, sekretarz komisji.
Jesienna edycja turnieju poprzedzona była spotkaniami i pogadankami profilaktycznymi, przeprowadzonymi na przełomie września i października w jarosławskich szkołach z oddziałami gimnazjalnymi. Głównym tematem było nakreślenie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia, jakie sieją spustoszenia w organizmie młodego człowieka oraz w jego otoczeniu, czy jakie powodują ewentualne konsekwencje w przypadku łamania przepisów prawa.
Dzisiejsze spotkanie było etapem końcowym międzyszkolnego turnieju wiedzy o uzależnieniach przeprowadzonego 9 listopada br. oraz okazją do wręczenia wyróżnień i nagród uczestnikom. Oprócz uczestników, symboliczne dyplomy oraz upominki w postaci pakietu edukacyjnego związanego z tematyką uzależnień, otrzymali również pedagodzy, nauczyciele szkół uczestniczących w kampanii.
Laureatom i uczestnikom serdecznie gratulowali wiedzy zastępca burmistrza - Wiesław Pirożek, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Rodziny, Opieki Społecznej i Ochrony Środowiska Naturalnego Rady Miasta Jarosławia - Grażyna Prząda, przewodniczący Komisji Oświaty - Antoni Lotycz oraz Józef Długoń, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. prof. A. Kępińskiego w Jarosławiu.
Laureaci turnieju:
I miejsce - Bartosz Strumski, SP nr 6,
II miejsce - Izabela Dobrowolska, SP nr 1,
III miejsce - Hubert Ciechanowski, SP nr 5,
IV miejsce - Piotr Szczepański, SP nr 1,
V miejsce - Dorota Perczyńska, SP nr 5.
Wyróżnienia:
Julia Szczybyło, SP nr 1,
Edyta Pędzińska, SP nr 1,
Martyna Kocaj, SP nr 2,
Samuel Kunach, SP nr 6,
Maja Iwańczuk, ZSP.
Oprócz laureatów i wyróżnionych, dyplomy oraz drobne upominki, trafiły również do pozostałych, 23 uczestników turnieju.
Podczas finału, głos w imieniu burmistrza Waldemara Palucha, zabrał zastępca, Wiesław Pirożek, który w kilku słowach zwrócił się do uczestników zaznaczając, jak ważna jest profilaktyka i właściwe zapobieganie sytuacjom prowadzącym do uzależnień. Podkreślił, że „to pozorne, chwilowe dobre samopoczucie spowodowane używkami jest tylko iluzją, a chęć spróbowania często ma swoje długofalowe konsekwencje". Wyraził nadzieję, „że wiedzę, którą młodzi jarosławianie posiadają, będą wykorzystywać na co dzień chroniąc i troszcząc się o zdrowie, a swoją postawą wobec używek, będą rówieśnikom dawać przykład wzorowych zachowań".
Wypowiedź zastępcy W. Pirożka uzupełnił dyrektor SPZOZ w Jarosławiu Józef Długoń, podając praktyczne przykłady ze swojej codziennej pracy z osobami uzależnionymi. Zaznaczył, że choroba, która jest konsekwencją długoletniego sięgania po różne używki, jest ogromnym cierpieniem, nie tylko dla osoby uzależnionej oraz jej rodziny, ale także niezwykłym wyzwaniem dla lekarza, terapeuty, otoczenia. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka i wszelkie kampanie tematycznie związane z uzależnieniami. Dyrektor za wyrozumiałość i przychylność przy organizowaniu takich inicjatyw, otrzymał z rąk przewodniczącego MKRPA dyplom uznania oraz okolicznościową nagrodę.
Wszystkim laureatom, wyróżnionym oraz uczestnikom, serdecznie dziękujemy za udział w kampanii „Uzależnieniom mówimy NIE" oraz gratulujemy wiedzy i zaangażowania.