Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wieczór przyjaźni polsko - węgierskiej

5 grudnia Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu w jedności z Węgierskim Muzeum Narodowym w Budapeszcie i Jarosławskim Stowarzyszeniem Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, zorganizowali w Jarosławiu uroczyste spotkanie połączone z poświęceniem Baszty im. ks. Franciszka II Rakoczego.

Spotkanie rozpoczęło się pięknym występem pięciu akordeonistów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu pod opieką nauczyciela, wielkiego entuzjasty muzyki akordeonowej, Romana Olejarza. Uczniowie swoim radosnym i pełnym muzycznych wrażeń występem, wprowadzili uczestników wieczoru w dalszą część spotkania, które poprowadził ks. Marek Pieńkowski. Pierwsze godziny spotkania przyjęły formę wykładów, poświęconych historii przyjaźni polsko - węgierskiej, postaci ks. Franciszka II Rakoczego oraz symbolom i elementom tej przyjaźni.

Ks. Pieńkowski pokrótce przypomniał historię rodzenia się przyjaźni pomiędzy oboma narodami, sięgając głęboko wstecz, wspomniał o kolejnych etapach jej nawiązywania, aż do odbudowy spalonej baszty i usytuowania przy niej kopijnika, autorstwa węgierskiego rzeźbiarza. Podkreślił, że wcześniej długo trwały rozmowy na temat miejsca ustawienia kopijnika i dzięki przypadkowi, niestety nieszczęśliwemu zbiegowi okoliczności, po tragicznym pożarze baszty, w momencie, gdy przy wsparciu przyjaciół Wegrów rozpoczęto odbudowę baszty, sprawą naturalną okazało się, że kopijnik zostanie usytuowany tuż przy odbudowanej baszcie, a ona sama zostanie przeznaczona na działania związane z kultywowaniem tej trwającej, od wielu lat w Jarosławiu, a od wieków między narodami - polskim i węgierskim, przyjaźni.

Do słów gospodarza nawiązała dyrektor Węgierskiego Muzeum Narodowego podkreślając, że „baszta pełni rolę twierdzy, która strzeże pamięci ks. Franciszka II Rakoczego. Wystawa, która z czasem została ulokowana w baszcie, sprawiała nam - autorom (Węgrom) ogromną radość. Zachęcam jeszcze raz do serdecznego przyjęcia tej wystawy, tak, jak muzeum z wielką serdecznością, ją dla Państwa przygotowało".

Głos zabrał również autor kopijnika, który opowiedział o tradycji powstawania kopijników, sięgających XV, XVI wieku i ich wymowie. Zaznaczył, że kopijnik wzniesiony na terenie opactwa ku czci pamięci Franciszka II Rakoczego, nawiązuje w swojej formie i symbolach na nim umieszczonych, do tych tradycyjnych kopijników, niemniej jednak jest on wizją samego artysty. Uwzględnił w nim wiele elementów charakterystycznych dla kopijników, jak dzidę, tulipana, krzyż, ale wzbogacił kopijnik według własnego uznania, np. posągiem anioła u jego podstawy. Wcześniej uczestnikom została przedstawiona cała historia powstania kopijnika, szukania właściwej podstawy z kamienia, jej przymocowywania, wyboru myśli na kamieniu, wspomnienia darczyńców, itd.

O samej wystawie „Z Bogiem za Ojczyznę i Wolność" opowiedział przedstawiciel Węgierskiego Muzeum Narodowego, który wspominając o parametrach techniczno - organizacyjnych wystawy (powierzchnia - po 25 m2 na każdym poziomie, wykorzystane metody, nowoczesne techniki - np. ekrany multimedialne), również nawiązał do bogatej historii ks. Franciszka II Rakoczego, losów jego i rodziny, związków z Jarosławiem oraz Gdańskiem, powstań, drzewa genealogicznego i wielu innych ciekawostek. Przypomniał, jak powstawała wystawa, jak koncepcje i założenia wyglądu wystawy elektronicznie były konsultowane między narodami, aż po jej przyjazd do baszty oraz zamontowanie jako stałej ekspozycji, a ten etap powstawania wystawy udokumentował i przedstawił na slajdach ks. Pieńkowski. Wystawa została zrealizowana przez Węgierskie Muzeum Narodowe w Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

W swoich wystąpieniach wszyscy prelegenci podkreślali ogromną rolę ks. Franciszka II Rakoczego i niesamowitą przyjaźń między narodami. Świadczą o tym, nie tylko takie spotkania, jak wczorajsze, ale również symbole przyjaźni, które istnieją w Jarosławiu od lat. Wspomniano o Pomniku Przyjaźni Polsko - Wegierskiej oraz kopijniku płk. Leona Czechowskiego, usytuowanych przy ul. Opolskiej, tablicy i popiersiu księcia Franciszka II Rakoczego na ścianie frontowej kościoła p.w. św. Mikołaja i św. Stanisława, wielokrotnych wizytach przyjaciół w Jarosławiu, pielgrzymkach węgierskich, czy Jarmarku Benedyktyńskim, organizowanym we wrześniu i połączonym z dniem przyjaźni polsko - węgierskiej.

W tym dniu ks. M. Pieńkowski wyróżnił dwie osoby, które niezwykle mocno angażują się w wiele działań na rzecz pielęgnowania przyjaźni polsko - węgierskiej, a zwłaszcza organizacji wspomnianego Jarmarku Benedyktyńskiego, dziękując za pomoc, niezwykłą pracę i bezinteresowność. Krystyna Trojanowska oraz Stanisław Machała, w ramach podziękowań, otrzymali piękne obrazy z apostolskim błogosławieństwem Ojca Świętego Franciszka. Ogromne wzruszenie, radość i niesamowita wrażliwość, które zagościły na twarzach wyróżnionych były, nie tylko niezwykłą formą ich podziękowania, ale również potwierdzeniem słuszności podejmowanych przez nich inicjatyw.

Druga część spotkania skupiła się wokół poświęcenia krzyży przez metropolitę przemyskiego abpa Adama Szala, które zostały powieszone w Baszcie im. ks. Franciszka II Rakoczego oraz Baszcie Portowej, siedzibie Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej.

Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentował Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. W liście, który odczytał dyrektor, burmistrz podkreślił, aby „przyjąć wyrazy uznania oraz gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do odbudowy i stworzenia nowej, bardzo wartościowej aranżacji tego wyjątkowego miejsca. Odrestaurowany, po dotkliwym pożarze obiekt, jest kolejnym, materialnym przejawem doskonałej współpracy polsko - wegierskiej w dziedzinie kultury, która niezmiennie stanowi jeden z naszych samorządowych priorytetów. Jestem pewien, że zagospodarowana na nowo baszta będzie bardzo dobrze służyła lokalnej społeczności, nie tylko jako miejsce organizacji wystaw tematycznych, takich jak właśnie zaprezentowana w jej wnętrzach stała ekspozycja „Z Bogiem za Ojczyznę i Wolność", ale także spotkań kulturalnych integrujących różne środowiska". W zakończeniu listu burmistrz złożył serdeczne życzenia dalszego pogłębiania wielowiekowej przyjaźni polsko - węgierskiej oraz sukcesów w zakresie międzynarodowej współpracy.

Zwieńczeniem wieczoru była wspólna kolacja wszystkich uczestników z uwzględnieniem kuchni węgierskiej.

Barbara Brzezińska
Kancelaria burmistrza Miasta
(06.12.2017 | aktualizacja 06.12.2017 09:03)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31