Wspólne gotowanie podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, opiekunów, kierowników, pracowników oraz zaproszonych gości, miało na celu nie tylko integrację środowiskową, ale przede wszystkim radosne, miłe i twórcze spędzenie czasu. Dla niektórych uczestników wczorajsze, wspólne gotowanie wylosowanych potraw, było nie lada wyzwaniem. Nad całością i prawidłowością powstających potraw czuwał kulinarny artysta Janusz Pyra, na co dzień szef kuchni w Zamku Dubiecko. Wielka pasja gotowania, nieograniczona wyobraźnia, kulinarny kunszt, niesamowita wiedza, dawały się zauważyć na każdym kroku wspólnego gotowania. Zespoły, które zostały utworzone, z niezwykłą precyzją wsłuchiwały się w rady i wskazówki udzielane przez nieocenionego, doświadczonego i z ogromną pasją szefa kuchni.
W imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha we wspólnym gotowaniu wzięli udział Dariusz Tracz, zastępca burmistrza oraz Ewa Pieniążek, sekretarz miasta. Pani sekretarz wraz z Iwoną Stefanowską, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Beatą Brzuchacz, kierowniczką ŚDS-u, w drodze losowania trafiły do zespołu nr 1, który miał za zadanie wykonanie sandacza na kapuście wraz z pęczakiem z grzybami. Paniom dzielnie pomagał podopieczny Maciek. Zastępca D. Tracz wraz z Mariuszem Mitusiem, przewodniczącym PSONI Koło w Jarosławiu oraz Andrzejem Adamskim, pracownikiem UM Jarosławia, tworzyli męski zespół nr 3, którego zadaniem było wykonanie klusek maślanych z makiem i orzechami. Zespół nr 2 z wiceprzewodniczącą PSONI Koło w Jarosławiu, Katarzyną Lepszy, członkiem zarządu Elżbietą Biały oraz podopiecznym Przemkiem, przygotował zupę rybną z pulpetami i warzywnym makaronem, a zespół nr 4 z członkami zarządu Barbarą Kot i Jolantą Kukułką, podpiecznymi Maćkiem oraz Agatą, przygotował pierogi z karpia na borowikach duszonych w śmietanie. Zespoły miały na wykonanie zadania kulinarnego około 2 godzin. Przez cały czas zmagań, dobrą radą i niezwykle cennymi wskazówkami służył szef kuchni.
Radości było co niemiara. Bawiło nie tylko wspólne gotowanie, ale również odkrywanie tajników łączenia smaków, prawidłowego przyprawiania potraw, właściwej temperatury gotowania czy pieczenia, mieszania z odpowiednią intensywnością lub częstotliwością, a także estetyka przygotowania dań do wydania i degustacji.
Druga część kulinarnego przedsięwzięcia skupiła się właśnie na wspólnej degustacji przygotowanych potraw, do której zaproszono również pozostałych podopiecznych ŚDS.
W trakcie gotowania uczestników odwiedził św. Mikołaj wraz ze śnieżynką, których zwabił niesamowity zapach przygotowywanych potraw. Wszystkich gotujących, wspierających, a także nadzorujących, obdarował smakołykami.
Po wspólnej degustacji, sekretarz miasta wraz z zastępcą, zwiedzili również Centrum Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka, mieszczące się w tym samym budynku. O centrum, w telegraficznym skrócie, opowiedziała Małgorzata Mituś, kierownik, fizjoterapeuta, oligofrenopedagog, nauczyciel Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Pani kierownik oprowadziła gości po pomieszczeniach do ćwiczeń, gabinetach lekarskich, pokazując możliwości i sprzęty rehabilitacyjne dla maluszków. Centrum Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka rocznie pomaga około 400-500 dzieciom - jak wspomniała p. M. Mituś. Niestety potrzeb jest znacznie więcej, a na chwilę obecną centrum jest w stanie zaproponować dziecku kompleksową rehabilitację dopiero na czerwiec następnego roku. W przypadku tak małych dzieci, z tak poważnymi schorzeniami, czas niestety odgrywa niezwykle cenną rolę.
Na zakończenie spotkania zastępca D. Tracz wraz z sekretarz Ewą Pieniążek, w imieniu burmistrza W. Palucha, zaprosili wszystkich na Jarmark Bożonarodzeniowy oraz wspólną Wigilię na jarosławskim rynku.