Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Mikołajkowe Halowe Zawody Łucznicze o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia

„X Mikołajkowe Halowe Zawody Łucznicze o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia uważam za otwarte” – tymi słowami zastępca, Dariusz Tracz, w imieniu burmistrza Waldemara Palucha, rozpoczął w ubiegłą sobotę (9.12) kolejne już zawody w łucznictwie w naszym mieście.

Niemal całą sobotę, począwszy od godz. 10.00, aż do późnego popołudnia, trwały zawody łucznicze, których podstawowym założeniem była popularyzacja sportu łuczniczego, głównie wśród dzieci i młodzieży. Oprócz zmagań sportowych, powiązanych z oceną sportową wszystkich uczestników, zawody wypełniła dobra zabawa i zdrowa rywalizacja w ramach zasad gry „fair play" (życzenia powodzenia przed strzelaniem, gratulacje po strzelaniu, wskazówki, itp.). Zawody, obok zastępcy D. Tracza, otworzyli Adam Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha, Mieczysław Rodzinka, wicedyrektor Zespołu Szkół Drogowo - Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego, organizatorzy oraz sędziowie.

Wśród zawodników, jak i trenerów, znaleźli się znani olimpijczycy z Moskwy czy Montrealu - Maria Szeliga, trenerka łucznictwa (1980 r., XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie) oraz Jan Popowicz, wybitny sędzia i działacz sportowy (1976, XXI Igrzyska Olimpijskie w Montrealu). Jan Popowicz wziął również udział w zawodach w kategorii OPEN, natomiast Maria Szeliga wraz z mężem Janem Szeligą, nauczycielem i trenerem łucznictwa, dopingowali i mobilizowali zawodników, z którymi przyjechali na turniej.

W X Mikołajkowych Halowych Zawodach Łuczniczych o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia wzięło udział około 200 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Rozegrano zawody w:

  • kategoria OPEN - rocznik 2002 i starsi (strzały z 18 metrów)
  • kategoria MŁODZIK - rocznik 2003-2004 (strzały z 18 m)
  • kategoria DZIECI - rocznik 2005-2006 (strzały z 15m)
  • kategoria DZIECI MŁODSZE - rocznik 2007 i młodsi (strzały z 10m oraz 5m)
  • kategoria OPEN łuki bloczkowe - bez względu na rocznik i płeć (18m).

Zawody odbyły się na dwóch salach gimnastycznych - treningowej (sala ZSTiO), gdzie strzelały dzieci młodsze oraz głównej (sala ZSDRiL), w której odbyły się zawody w pozostałych wszystkich kategoriach. Na zakończenie zawodów, tuż przed uroczystym wręczeniem nagród, w sali głównej odbyło się specjalne strzelanie do maty z wizerunkiem św. Mikołaja przeznaczone dla wszystkich zwycięzców miejsc od pierwszego do trzeciego w każdej kategorii - tzw. strzelanie do mikołajkowego celu. Akcent mikołajkowy podczas turnieju potwierdzony był również strojami śnieżynek, które w imieniu św. Mikołaja rozdawały uczestnikom, kibicom i zaproszonym gościom słodycze, a także czapkami mikołajkowymi, które stały się elementem stroju wielu zawodników strzelających podczas turnieju.

Niezwykle ciekawie obserwowało się zawody dla dzieci młodszych, którym sędziował Paweł Dernoga, wieloletni zawodnik MLKS Dąbrovia w Dąbrowie Tarnowskiej, a obecnie związany z jarosławskim Uczniowskim Klubem Sportowym TRAMP, działającym przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

Warto wspomnieć, że na gruncie lokalnym reaktywacji łucznictwa (po latach 50 XX wieku prężnego rozwoju tej dyscypliny sportu pod okiem trenera Jana Świsłowicza w „Sekcji Łucznictwa" Klubu Sportowego „Zryw") dokonał Wiesław Kutyła, instruktor, nauczyciel, pomysłodawca i organizator zajęć, który wraz z Mariuszem Gilowskim (nauczycielem wychowania fizycznego) działają na rzecz rozwoju i promocji łucznictwa w naszym środowisku.

Ogromna cierpliwość, skupienie, precyzja i spokój, wzbudzały, wśród obserwujących i kibiców, ogromny podziw wobec najmłodszych uczestników. Profesjonalizm, z jakim podchodzili do strzelania, a potem do maty z wynikami i usadowionymi strzałami, wywoływał ogromny szacunek i uznanie wobec tych najmłodszych.

Wśród starszych zawodników, dało się zaobserwować pewność siebie, połączoną z ogromnym profesjonalizmem, doświadczeniem i latami treningów, przy jednoczesnym zachowaniu pokory, szacunku i podziwu wobec zawodników stojących obok. Czas i skupienie na kolorze żółtym tarczy na macie, mobilizowały do uzyskania jak najlepszych wyników. Dało się zauważyć, że łucznictwo to niewątpliwie sport kształtujący i rozwijający przede wszystkim charakter.

Turniej zakończył się uroczystym wręczeniem dyplomów, medali, pucharów oraz upominków, w tym również ufundowanych przez Burmistrza Miasta Jarosławia, zwycięzcom w poszczególnych kategoriach indywidualnych oraz za miejsca w konkurencjach zespołowych na podstawie liczby wyliczonej ze średnich na strzałę, uzyskanej z trzech najwyższych wyników, bez względu na płeć i kategorię zawodnika danego klubu (suma trzech średnich na strzałę, uzyskanych z trzech najwyższych wyników podzielonych przez trzy).

W zawodach wzięły udział drużyny z kilku miast, w tym z Dąbrowy Tarnowskiej (MLKS Dąbrovia), Głogowa Małopolskiego (UKS Sajdak), Gruszowiec (Błękit), Krakowa (KS Płaszowianka), Zamościa (KS Agros), Kielnarowej (LKS JAR), Humnisk (ŁKS Sagit), Rzeszowa (SKS Piast 25), Jedlicze (MUKS Podkarpacie), Makowiska (LKS Makovia) oraz Jarosławia (UKS Tramp).

Pierwsze miejsce drużynowo zajęli zawodnicy z LKS Makovia, II miejsce przypadło UKS Tramp, a III powędrowało do SKS Piast 25.

Dyplomy otrzymali zawodnicy oraz zespoły od pierwszego do szóstego miejsca, medale zawodnicy na podium (pierwsze, drugie, trzecie miejsce), a puchary powędrowały do zwycięzców pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach.

Czekoladowe mikołaje trafiały do zwycięzców mikołajkowego celu. Uczestnicy turnieju otrzymali również jarosławski kalendarz, na nowy 2018 rok.

Wszystkie nagrody oraz wyróżnienia, w imieniu burmistrza W. Palucha, wręczała Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty. Pani dyrektor na zakończenie turnieju pogratulowała zawodnikom, trenerom oraz rodzicom zapału, pasji i profesjonalizmu, wyrażając  jednocześnie słowa uznania wobec organizatorów za wspaniałe przygotowanie zawodów.

Organizatorzy: UKS Tramp Jarosław, Urząd Miasta Jarosławia, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jarosławiu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Banacha w Jarosławiu oraz Rzeszowski Okręgowy Związek Łuczniczy.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(11.12.2017 | aktualizacja 11.12.2017 15:11)
Drużyna UKS TRAMP Jarosław | Fot.  Barbara Brzezińska
Drużyna UKS TRAMP Jarosław
Fot. Barbara Brzezińska
Drużyna MLKS Dąbrovia
Drużyna MLKS Dąbrovia
Drużyna MUKS Podkarpacie - Jedlicze
Drużyna MUKS Podkarpacie - Jedlicze
Olimpijka z Moskwy - Maria Szeliga
Olimpijka z Moskwy - Maria Szeliga
Olimpijczyk Jan Popowicz
Olimpijczyk Jan Popowicz
Mariusz Gilowski
Mariusz Gilowski
Dyrektor Wydziału Oświaty - Renata Chlebowska z Wiesławem Kutyłą
Dyrektor Wydziału Oświaty - Renata Chlebowska z Wiesławem Kutyłą
Jedni z najmłodszych uczestników turnieju - Wiktoria oraz Karol
Jedni z najmłodszych uczestników turnieju - Wiktoria oraz Karol
Olimpijczyk Jan Popowicz
Olimpijczyk Jan Popowicz
Zawodnicy SKS Piast 25 z Rzeszowa
Zawodnicy SKS Piast 25 z Rzeszowa
Sylwia Zając (z lewej strony, czapka mikołajkowa) - utytułowana łuczniczka UKS Tramp Jarosław - Mistrzyni Polski Juniorów Młodszych w Łucznictwie
Sylwia Zając (z lewej strony, czapka mikołajkowa) - utytułowana łuczniczka UKS Tramp Jarosław - Mistrzyni Polski Juniorów Młodszych w Łucznictwie
Jan Popowicz oraz Jan Szeliga
Jan Popowicz oraz Jan Szeliga
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31