Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W trosce o bliźniego – Wielka Galeria Artystyczna w SP nr 11

„W trosce o bliźniego” pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, 19. już, Wielka Galeria Artystyczna w Klubie „Kotłownia”, działającym przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu, wcześniej w tzw. „dwunastce”.
Czas okołoświąteczny niemal zawsze wypełniony jest radością, wszechogarniającą miłością oraz niezwykłą serdecznością ludzi dobrej woli. To moment, kiedy stajemy się bardziej wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka, kiedy dostrzegamy smutek i nieszczęście na twarzach innych, kiedy z większą intensywnością zauważamy problemy osób obok nas. Ale to również moment - wypełniony radosnymi kolędami i pastorałkami, pięknie przyozdobionymi choinkami, rozbłyskującymi w domach, instytucjach, na ulicach lampkami oraz ozdobami świątecznymi - kiedy stajemy się bardziej wyczuleni na krzywdę bliźniego i otwieramy, nie tylko nasze serca oraz wyciągamy pomocną dłoń, ale również nasze portfele. Liczy się wówczas dobro, miłość, uśmiech, pomoc, otwarte serca...

W takiej atmosferze, troski o radość i uśmiech drugiego człowieka, zwłaszcza tego najmłodszego, skrzywdzonego przez los, od prawie 20. lat organizowana jest, z reguły w ostatnią środę przed świętami Bożego Narodzenia, Wielka Galeria Artystyczna, której głównym inicjatorem i pomysłodawcą jest Tomasz Kulesza, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, wicedyrektor SP nr 11. Współorganizatorami galerii są Burmistrz Miasta Jarosławia, Rotary Club Jarosław oraz Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy w Przemyślu.

Tegoroczną galerię otworzyła Ewa Leniar, dyrektor SP nr 11, zapraszając wszystkich obecnych do czynnego udziału, natomiast o historii samej galerii, przesłaniu, jakie ze sobą niesie, o osobach biorących udział w jej organizowaniu od lat, darczyńcach, ofiarodawcach i sponsorach, opowiedział T. Kulesza. Głos zabrali również współorganizatorzy galerii - Bogdan Rygiel, prezydent Clubu Rotary Jarosław, Adam Chmielowski, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Przemyślu, a także burmistrz Waldemar Paluch, który wspomniał przede wszystkim o autentyczności tego wydarzenia.

Podkreślił, że „Wszystko dookoła się zmienia. Szkoła się zmieniła, nastąpiła jej reorganizacja, zgodnie z reformą oświaty, nazwa się zmieniła, dyrekcja się zmieniła, otoczenie się zmieniło, ale galeria się nie zmieniła. Trwa nadal, a to, że jest organizowana od prawie dwudziestu lat, świadczy właśnie o autentyczności wydarzenia, o potrzebie organizacji takich akcji, otwartych sercach ludzi ją współtworzących, ale również współuczestniczących". Burmistrz zwrócił się z podziękowaniami do głównego organizatora i pomysłodawcy T. Kuleszy, gratulując inicjatywy i życząc kolejnych lat tworzenia tego przedsięwzięcia.

Do czynnego udziału w galerii zachęcała również Barbara Wilk (darczyńca galerii), która krótko i niezwykle pięknie, opowiedziała o swoich przeżyciach związanych z wizytą w hospicjum. O tym, jak trudno pogodzić się z cierpieniem osób, głównie dzieci, rodziców, korzystających z opieki takiej placówki. O ich walce każdego dnia, o borykaniu się z chorobami, o niesamowitym bólu. Wspomniała o obrazach, które po wizycie w hospicjum, zawsze zostawiają piętno i wspomnienia w nas, po których nie da się przejść obojętnie wobec cierpienia drugiego człowieka, zwłaszcza tego najmłodszego, najbardziej bezbronnego i najbardziej skrzywdzonego. Zachęciła do wsparcia 19. Wielkiej Galerii Artystycznej i otwarcia szeroko serc dla tej niezwykle cennej inicjatywy.

Wielka Galeria Artystyczna to spotkanie zawsze rozpoczynające się od programu artystycznego w wykonaniu uczniów szkoły. Podobnie było i w  tym roku. Program składał się z dwóch części. Pierwszej, w której to najmłodsi, wprowadzili wszystkich uczestników galerii, w tym również burmistrza Waldemara Palucha, w magiczny czas świąt. Program przygotowany został pod opieką nauczycielek Doroty Czajki, Barbary Grzebyk oraz Danuty Pelc - Kosińskiej. Piękne, świąteczne stroje aniołów, św. Mikołaja, wspaniałe dekoracje - choinki, żłóbek, gwiazda betlejemska, światełka, bombki, nastrojowa muzyka, a przede wszystkim autentyczność młodych aktorów w odgrywanych scenkach i prezentowanych kolędach, wypełniły scenę Klubu „Kotłownia". Opowieść o relacjach międzyludzkich, o dobru nieustannie zwalczanym przez zło, o zaangażowaniu w pokonywanie zła przez aniołów, o zagrożeniu utraty zajęcia przez św. Mikołaja, miały na celu pokazanie, z czym każdego dnia się borykamy i nad czym musimy pracować. Duma i refleksja na twarzach uczestników, które zagościły na czas występu, przyczyniły się do jeszcze większego zgłębienia tajemnicy świąt i wzmocniły panujący nastrój świąteczny. Druga część występu zdominowana została przez Dagmarę Moskwę, młodą artystkę z wieloma sukcesami na koncie, która wykonała kilka kolęd, zachęcając wszystkich do wspólnego śpiewania.

Zawsze oczekiwanym punktem Wielkiej Galerii Artystycznej jest aukcja prac autorstwa artystów plastyków oraz prac wykonanych przez dzieci i młodzież z placówek edukacyjno - wychowawczych - przedszkoli, szkół, ośrodków, warsztatów. Poprowadził ją Marian Haśko, zastępca Prokuratora Okręgowego w Przemyślu, w sposób, nie tylko profesjonalny, ale i bardzo humorystyczny, zachęcając wszystkich do licytacji i zwiększania wartości przedmiotów przygotowanych na licytację.

Dochód z aukcji (ponad 5 tys. zł) w całości przeznaczony zostanie na rzecz osób najbardziej potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wśród darczyńców znalazł się również burmistrz Waldemar Paluch, który wzorem lat ubiegłych, przekazał upominek na licytację - kuferek pełen niespodzianek.  Sam również z numerem 17 wziął udział w licytacji, kupując dwa zaprezentowane przedmioty.

Jak co roku, ogromną popularnością cieszyły się akwarele autorstwa pana Zbigniewa Petru, który mimo sędziwego już wieku, a także problemów zdrowotnych, po raz kolejny przekazał piękne dzieła artystyczne na aukcję i osobiście obserwował całą licytację. Towarzyszyła mu małżonka - Janina oraz syn Zbigniew. Obrazy „Plebania", „Baszta obronna", „Wiejska droga", „Podkarpacie", „Do lasu na grzyby" czy „Zima", wylicytowane zostały bardzo szybko, osiągając również wysoką kwotę.

Na zakończenie, w ramach podziękowań, każdy z darczyńców, sponsorów, osób angażujących się w organizację Wielkiej Galerii Artystycznej 2017, otrzymał pamiątkową bombkę, a wszyscy uczestnicy - świąteczne pierniki wykonane przez Wytwórnię Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego.

Podziękowania z kolei od Grzegorza Grabonia, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Koło Terenowe w Jarosławiu, za wieloletnią współpracę i zaangażowanie w postaci okolicznościowego grawertonu, otrzymał wicedyrektor, T. Kulesza.

W Wielkiej Galerii Artystycznej, obok licznie zaproszonych gości, w tym posła na Sejm RP S. Huskowskiego, G. Grabonia, prezesa PSD, J. Kudły, prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej „Rozwój i Postęp", A. Chmielowskiego, prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Przemyślu, Z. Dąbka z Nadleśnictwa Kańczuga, M. Trojniaka z Drukarni „Papirus", M. Poździka z Restauracji „Piast", dyrektorów jarosławskich szkół, myśliwych, nauczycieli, rodziców, młodzieży, wzięła również udział Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jarosławia.

Po oficjalnym zamknięciu Wielkiej Galerii Artystycznej (nastąpi to z końcem stycznia 2018 roku), środki zebrane zarówno z samej licytacji, jak i zakupu prac wystawionych w klubie, zostaną rozdysponowane do wielu instytucji wspierających osoby najbardziej skrzywdzone przez los.

Nad całością organizacji i przygotowania Wielkiej Galerii Artystycznej czuwali nauczyciele SP nr 11: Joanna Kołakowska, Elżbieta Stokłosa, Beata Pajda, Małgorzata Paszkiewicz, Marzena Łąka, Szczepan Łąka, Lidia Matuła, Edyta Dutkiewicz, a także Barbara Wilk, nie tylko darczyńca, ale również współorganizator oraz rodzic. Natomiast, Albina Jarema oraz Monika Tomas, wzorem lat ubiegłych, nadzorowały sprawy finansowe związane z licytacją czy zakupem wystawionych prac.

Darczyńcy Wielkiej Galerii Artystycznej 2017:

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Polski Związek Łowiecki, ZO w Przemyślu, TwojaTV, Dom pod Lipami - Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza w Radymnie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Oddział Powiatowy w Jarosławiu, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Koło Terenowe w Jarosławiu, Nadleśnictwo Kańczuga, Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Edukacji „Razem łatwiej", Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Jarosławiu, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Jana Pawła II, Pracownia Figle - Migle, Miejskie Przedszkola nr 1, nr 3, nr 4, nr 12, Szkoły Podstawowe nr 4, nr 6, nr 11, Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego, Zespół Szkół Drogowo - Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Wytwórnia Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego, Zbigniew Petru, Jacek Wojtas, Eliasz Dyrow, Marzena Dudek, Barbara Wilk, Ewa Jastrzębska, Daniel Bober, Ireneusz Janicki.

Serdecznie gratulujemy organizatorom, zapraszając jednocześnie do Klubu „Kotłownia" osoby, które nie mogły uczestniczyć w aukcji. Zgromadzone prace można jeszcze obejrzeć oraz zakupić w klubie w SP nr 11 przy ul. Kraszewskiego 39 w godzinach pracy szkoły.

Więcej zdjęć w GALERII.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(21.12.2017 | aktualizacja 21.12.2017 09:46)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31