W styczniu delegacja Szkoły Podstawowej nr 10 w Jarosławiu wzięła udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Wyjazd był bardzo udany. Już samo powitanie z transparentem „Herzlich willkommen" było bardzo serdeczne i wróżyło wspaniałą przygodę. Zobaczyliśmy, jak wyglądają i jak są wyposażone szkoły w Niemczech oraz braliśmy udział w zajęciach w Szkole Podstawowej „Erich Kästner", w Szkole Średniej „Johann Wolf" oraz w Gimnazjum „St. Elisabeth". Zdobyliśmy nawet kilka najle[pszych ocen, a w Niemczech jedynka to najwyższa ocena. Historię Dingelstädt przybliżył nam sam pan burmistrz Arnold Metz, który podczas spotkania odpowiadał także na nasze pytania. Pojechaliśmy także do Erfurtu na spotkanie z panem Hoffmannem, który pracuje w Centrum Informacji Europejskiej w kancelarii landu Turyngia. Pan Hoffmann przedstawił nam jak wygląda system szkolnictwa w Niemczech, po czym dyskutowaliśmy na temat wad i zalet wspólnej Europy oraz możliwości rozwoju, jakie daje UE w przyszłości. W Erfurcie zwiedziliśmy także starówkę, katedrę Św. Seweryna oraz pokoje historyczne kancelarii landu Turyngia, gdzie - jak się dowiedzieliśmy - spotkał się sławny pisarz Goethe z Napoleonem. Poza tym spędzaliśmy świetnie czas z rodzinami goszczącymi, m.in. podczas spacerów, wspólnej zabawy, posiłków oraz podczas potyczek drużynowych w kręgle.
Wymiana polsko-niemiecka przyniosła oczekiwane efekty. Uczniowie wzbogacili słownictwo, przełamując bariery językowe oraz strach przed mówieniem. Byli w stanie samodzielnie zamówić posiłek w restauracji/kawiarni czy też dokonać zakupów. Poza tym uczniowie zintegrowali się z rówieśnikami, z którymi zobowiązali się być w stałym kontakcie.
Serdeczne podziękowania dla:
- pani Anji Fiedler za zorganizowanie wymiany polsko-niemieckiej,
- pana Waldemara Palucha, Burmistrza Miasta Jarosławia, pani Renaty Chlebowskiej, dyrektor Wydziału Oświaty UM oraz sponsorów prywatnych za finansowe wsparcie, które umożliwiło pokrycie kosztów przejazdu oraz innych wydatków podczas podróży.
Dorota Gintner-Bednarczyk