Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Rok Mieczysława Gębarowicza rozpoczęty!

26 lutego br. Rada Miasta Jarosławia podjęła uchwałę ws. ustanowienia bieżącego roku, Rokiem Mieczysława Gębarowicza. Wnioskowały o to stowarzyszenia oraz instytucje kultury, by w 125. rocznicę jego urodzin oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przypomnieć postać jarosławianina, historyka sztuki, strażnika dóbr kultury, pracującego na rzecz ratowania dla kraju zbiorów lwowskich. Pierwszym, z cyklu zaplanowanych wydarzeń była prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie zorganizowana 9 marca br. w sali lustrzanej CKiP. Kolejną okazją, by bliżej poznać niezwykłą postać, będzie sesja popularnonaukowa w dniach 24-25 maja br.

Rada Miasta Jarosławia uchwałą z dnia 26 lutego br. ustanowiła rok 2018 Rokiem Mieczysława Gębarowicza na terenie naszego miasta. Z taką inicjatywą jeszcze w listopadzie ub. r. wystąpiły stowarzyszenia oraz instytucje kultury: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Dom Spotkań z Historią w Warszawie, a także I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu. Honorowy patronat nad obchodami objął Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.

W ciągu roku planowana jest sesja popularnonaukowa, wystawa, uruchomienie strony internetowej, konkurs na prezentację multimedialną oraz złożenie wniosku do Prezydenta RP o nadanie prof. Gębarowiczowi Orderu Orła Białego.

Wydarzeniem inaugurującym Rok Mieczysława Gębarowicza, który przypada w 125. rocznicę urodzin profesora, było spotkanie 9 marca br. w sali lustrzanej CKiP z Tomaszem Kubą Kozłowskim. Autor cyklu „Opowieści z Kresów" prowadzonego w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przybliżył zbiory jakie w XIX i na pocz. XX wieku zgromadzono we lwowskich muzeach, galeriach, archiwach i zbiorach prywatnych. W prezentacji pt. „Nieprzebrane skarby miasta Lwowa" przedstawił jarosławianina jako strażnika dóbr kultury pracującego na rzecz ratowania dla Polski zbiorów lwowskich. Dzięki prof. M. Gębarowiczowi w marcu i kwietniu 1944 r. ze Lwowa wywieziono do Krakowa 67 skrzyń z najcenniejszymi obiektami ze zbiorów Ossolineum i Biblioteki Baworowskich oraz 72 skrzynie ze zbiorami Biblioteki Uniwersyteckiej.

- Ten bezkompromisowy, oddany Polsce i jej dorobkowi człowiek, z narażeniem życia uratował i sprawił, że znalazły się w Polsce perły takie jak rękopis „Pana Tadeusza", „Króla Ducha", „Trylogii". Sama postać prof. Gębarowicza niestety jest mało znana i niemal zupełnie niedoceniana. Naszym obowiązkiem jest zadbać o to, by oddane mu zostały należne honory, o które sam nigdy nie zabiegał - podsumowuje Elżbieta Rusinko, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wschodnich Oddział w Jarosławiu, jednego z inicjatorów uznania roku 2018 w naszym mieście Rokiem prof. Mieczysława Gębarowicza.

Polecamy artykuł Profesor Mieczysław Gębarowicz. Uczony, strażnik dóbr narodowych, obywatel miasta  „zawsze wiernego"


 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(13.03.2018 | aktualizacja 18.03.2018 15:27)
Fot. archiwum CKiP
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31