Wśród 19 zadań, wybranych przez mieszańców w ubiegłym roku do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego jest projekt „Z Robotem do Szkoły", obejmujący dziewięć jarosławskich szkół podstawowych. To inicjatywa Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego, która zyskała poparcie 962 głosami i znalazła się w trójce najwyżej ocenionych pomysłów, mieszczących się w kwocie do 150 tys. zł. Dokładnie tyle kosztowały pakiety edukacyjne klocków: Lego MINDSTORMS EV3 i Lego WEDO 2.0, Lego MINDSTORMS EV3 - zestaw turniejowy kosmos oraz Lego Edukacja - Energia Odnawialna.
Takie zestawy przygotowane dla każdej placówki, 19 marca br. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przedstawicielom szkół przekazali: burmistrz miasta Waldemar Paluch, dyrektor Wydziału Oświaty Renata Chlebowska, Rafał Młynarski reprezentujący Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego oraz Sebastian Kogut - przewodniczący Rady Dzielnicy nr V.
Imponujące zestawy odebrali dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie - grupa najbardziej ucieszona z prezentów. Dzięki temu w codziennych zajęciach dzieci będą miały jeszcze większą możliwość rozwijać ciekawość świata, wcielać się w role konstruktorów i programistów. Co bardzo ważne, pakiety pozwalają nie tylko budować i programować roboty, ale również poznawać i zrozumieć ideę odnawialnych źródeł energii pochodzących m.in. z energii solarnej, wiatru i wody.
- Zwykłe klocki dla dzieci potrafią sprawić mnóstwo radości. A gdy jeszcze te klocki można podłączyć do komputera, zaprogramować, a następnie pochwalić się takimi robotami - radość zamienia się w naukę i pasję. Taki też był cel przekazania do jarosławski szkół podstawowych zestawów klocków wartych 150 tys. zł w ramach projektu „Z Robotem do Szkoły" - realizowanego z budżetu obywatelskiego. Życzę uczniom jarosławskich podstawówek świetnej zabawy i nauki - podsumowuje burmistrz Waldemar Paluch.
Więcej informacji o zwycięskich projektach w ramach BO 2018 dostępnych jest w zakładce - Budżet Obywatelski Miasta Jarosławia.